در حال بارگذاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
می تواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
صفر تا صد روغن ترمز

امروز ما در مورد اهمیت روغن ترمز بحث خواهیم کرد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید…

روغن ترمز برای چه چیزی مفید است؟

صفر تا صد روغن ترمز

سیستم ترمز اتومبیل حاوی روغن ترمز است تا اجزای عملکردی آن را حفظ کند. مانند هر سیستم مکانیکی ، سیستم ترمز به مایع روان کننده نیاز دارد ، زیرا اجزای متحرک آن با استفاده از آنها گرم می شوند. اگر روغن ترمز وجود نداشته باشد یا سطح روغن ترمز کم باشد ، سیستم ترمز عملکرد خوبی ندارد و منجر به مشکلات جدی در ترمز خواهد شد.

مایع ترمز ، به گفته همه ، عمر محدودی دارد و اضافه کاری نیز ویژگی های خود را از دست می دهد. روغن ترمز از مواد پایه نفتی ساخته شده در آزمایشگاه و بدون آب ساخته شده است. زیرا باید مانند ضد یخ ، بدون جوشیدن در برابر درجه حرارت های عظیم مقاومت کند.

اما روغن ترمز یک ضرر دارد: رطوبت را به خود جلب می کند. و این چنین است که با دستگاهی که رطوبت موجود در آن را اندازه گیری می کند ، از نظر کارایی آزمایش می شود. روغن ترمز ، طبق تعریف ، مایعی غیرقابل انعطاف است ، غیر قابل تراکم است و بر پایه گلیکول ساخته می شود..

روغن ترمز از چه ساخته شده است؟

حلال 60 تا 90٪. پلی گلیکول ها دارای ویسکوزیته بالایی هستند و بنابراین باید با یک محصول با ویسکوزیته پایین (اترهای پلی گلیکول) رقیق شوند. اترهای پلی گلیکول نقش حلال در مایع دارند. آنها باید پلی گلیکول ها و تمام اجزای دیگر را حل کنند تا یک مایع تک فاز برای روانکاری مطلوب در هر دما حاصل شود.

پایه روغن کاری 5 تا 30. در مایعات ترمز ، پلی گلیکول ها به عنوان روان کننده در نسبت 30٪ استفاده می شوند. آنها از طریق واکنش بین اکسیدهای آلکیلن (اتیلن و پروپیلن) و اجزای دو عملکردی مانند دیولها یا آب بدست می آیند.

مواد افزودنی 2 تا 5٪. معمولاً مایعات ترمز تا 5٪ مواد افزودنی دارند. بازدارنده های خوردگی برای محافظت از عناصر فلزی سیستم ترمز ، و آنتی اکسیدان ها برای کاهش اکسیداسیون پلی اتیلن اترها و کاهش سرعت تشکیل بقایا و رزین های حاصل از تجزیه اسید اضافه می شوند. این دو نوع بازدارنده برای تضمین کیفیت مطلوب و طولانی مدت روغن ترمز ضروری است.

مشخصات روغن ترمز اتومبیل

قابلیت انعطاف پذیری کم مایعات ترمز باید قابلیت انعطاف پذیری پایین را حفظ کرده و حتی در مواقعی که دما یا فشار تغییر می کند ، همچنان باقی بماند.

نقطه جوش ثابت آب / رطوبت را می توان در تمام سیستم های ترمز یافت. رطوبت به طرق مختلف وجود دارد. به عنوان مثال ، تراکم می تواند روی کابل ها و رکاب ها ایجاد شود. با گرم شدن و خراشیدن رکاب ها و کابل ها ، تراکم ایجاد می شود و پس از آن رطوبت / آب باقی می ماند. با گذشت زمان ، رطوبت در داخل رکاب ها و روی سطح استوانه های اصلی گیر می کند. برای عملکرد روان و ایمن سیستم ترمز ، روغن ترمز باید گرانروی خاصی را در دماهای مختلف از جمله سرمای شدید حفظ کند. این امر به ویژه برای سیستم های مجهز به ABS ، کنترل کشش و کنترل پایداری بسیار مهم است.

روغن کاری اجزای موبایل. سیلندر اصلی و سیلندرهای ثانویه سیستم های ترمز دیسکی یا درام حاوی پیستون هایی هستند که باید آزادانه حرکت کنند. برای کاهش اصطکاک و سایش ، پلی گلیکول ها را به عنوان روان کننده به مایعات ترمز اضافه کنید.

صفر تا صد روغن ترمز

سازگاری با مواد مایعات ترمز باید با مواد سیستم ترمز سازگار باشد. بنابراین ، آزمایشات انبساط واشر در 70 و 120 درجه سانتیگراد بر روی نمونه های استاندارد SBR و EPDM و همچنین بر روی الاستومرهای خاصی که توسط سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) استفاده می شود ، انجام می شود. در طی این آزمایشات ، تغییرات حجم ، قطر و سختی نمونه ها اندازه گیری می شود.

محافظت ضد خوردگی. مواد افزودنی (بازدارنده های خوردگی) برای محافظت در برابر خوردگی اجزای فلزی رکاب ها ، استوانه اصلی و غیره به مایع پایه اضافه می شوند.

مقاومت در برابر اکسیداسیون و پایداری حرارتی. ترمز تبدیل انرژی جنبشی به گرما توسط اصطکاک است. میزان گرمای تولید شده قابل توجه است و به وزن و سرعت خودرو بستگی دارد. با این حال ، در شرایط شدید کار ، مایعات ترمز به دمای بالاتر از 150 درجه سانتیگراد می رسند. پدیده ترک خوردگی اندازه گیری ثبات حرارتی آنها است. این با توجه به کیفیت اترهای گلیکول و کمیت و ماهیت آنتی اکسیدان ها تعیین می شود. آنتی اکسیدان ها ثبات حرارتی را بهبود می بخشند و پیری مایعات حاصل از اکسیداسیون آن را به اجزای اسیدی به تأخیر می اندازند.

روغن ترمز چگونه کار می کند؟

راننده پدال ترمز را فشار می دهد.

پدال ، به نوبه خود ، بر روی یک پیستون در داخل پمپ ترمز مرکزی فشار می دهد.

این عمل باعث می شود فشار داخل کابل های ترمز افزایش یابد که باعث حرکت مایع ترمز می شود.

سپس ، فشار مایع باعث می شود لنت ترمز بر روی دیسک های ترمز فشار داده شود ، زیرا توسط پیستون های همزن تحت فشار قرار می گیرد

صفحات یو پی اس ، بعداً با دیسک های ترمز تماس می گیرند ، سرعت آنها را کم می کنند و در نهایت حرکت خود و ماشین را متوقف می کنند.

انواع روغن ترمز

در حالی که درک عملکرد روغن ترمز تا حدودی آسان است ، انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد که هنگام تصمیم به تعویض ترمز یا روغن ترمز ، ممکن است کمی گیج کننده باشد. مهمترین انواع مایعات هیدرولیکی انواع مبتنی بر گلیکولها هستند – که سپس در چندین کلاس طبقه بندی می شوند – و انواع دیگر مبتنی بر سیلیکون هستند.

روغن ترمز بر پایه گلیکول معمولاً در اتومبیلهایی با سیستم ABS استفاده می شود ، در حالی که کسانی که روی سیلیکون هستند فقط روی اتومبیلهای فاقد سیستم ABS کار می کنند.

اگر خودرویی بدون ABS قبلاً روغن ترمز بر پایه گلیکول داشته باشد ، نمی توانید به روغن ترمز مبتنی بر سیلیکون بروید زیرا مقادیر کمی از مانده گلایکول در سیم ها می تواند از نظر شیمیایی یکپارچگی سیلیکون را به خطر بیندازد.

روغن ترمز 4 نوع دارد

نقطه 3

مایعات ترمز DOT 3 معمولاً مبتنی بر گلیکول هستند ، اما نه به این دلیل که باید باشند. FMVSS116 به ترکیب شیمیایی مایعات ترمز اشاره ای نمی کند ، بلکه فقط خصوصیات فیزیکی آنها را تحمیل می کند. با این حال ، به عنوان یک قاعده ، تولیدکنندگان روغن ترمز موافقت کرده اند که مایعات الی گلیکول ارزان ترین راه برای تأمین نیازها است.

نقطه 4

مایعات ترمز DOT 4 نیز بر پایه گلیکول است اما حاوی استرهای بورات برای بهبود برخی از خصوصیات مانند نقاط جوش خشک و مرطوب است. مایعات ترمز DOT 4 در اولین قسمت از زندگی خود دارای نقطه جوش پایدار و بالاتری هستند ، اما از قضا ، با شروع جذب مایعات از آب ، نقطه جوش آن سریعتر از مایع DOT 3 معمولی کاهش می یابد. طبق استاندارد FMVSS116 ، مایعات ترمز DOT 4 باید حداقل نقطه جوش خشک 230 درجه سانتیگراد و حداقل نقطه جوش مرطوب 155 درجه سانتیگراد داشته باشد.

نقطه 5

مایعات ترمز DOT 5 برای استفاده در ارتش ، یعنی برای وسایل نقلیه ای که سالها بدون تعمیر و نگهداری در آنها نگهداری می شدند و هر زمان که نیاز به کارکردن داشتند ، طراحی شده اند. از نظر خواص آنها دارای نقطه جوش و خوردگی / نگهداری بالاتری هستند ، زیرا آب را جذب نمی کنند. به همین دلیل ، تولیدکنندگان اتومبیل به دو دلیل استفاده از مایعات مبتنی بر سیلیکون را بر روی اتومبیل خود انتخاب نکرده اند:

انحلال پذیری کمی در هوا دارند که باعث ایجاد حس اسفنج هنگام فشار دادن پدال ترمز می شود.

آنها در آب قابل حل نیستند ، رطوبت وارد شده به سیستم می تواند خورنده باشد و در دماهای پایین یخ بزند یا در دماهای بالا بجوشد.

نقطه 5.1

از نظر تاریخی ، عملکرد DOT 5 (به ویژه نقاط جوش و گرانروی) تنها با مایعات مبتنی بر سیلیکون قابل دستیابی است. با این حال ، ترکیبات مدرن مایعات مبتنی بر گلیکولید را ایجاد کرده اند که نیازهای DOT 5 را برآورده می کنند. در نتیجه ، مایعات ترمز سطح 5.1 DOT ایجاد شده است تا دو ترکیب مختلف شیمیایی را که نیازهای عملکرد مایعات ترمز DOT را برآورده می کنند ، متمایز کند. 5- خلاصه اینکه مایعات ترمز DOT 5.1 مایعاتی از نوع DOT 4 هستند که نیازهای عملکردی DOT 5 را برآورده می کنند. به همین دلیل می توان آنها را بدون نگرانی با مایعات DOT 3 یا DOT 4 مخلوط کرد. گاهی اوقات مایعات “DOT 4 Plus” یا “Super DOT 4” نیز نامیده می شوند زیرا از نظر ترکیبات شیمیایی بیشتر شبیه مایعات DOT 4 معمولی هستند تا مایعات DOT 5. DOT 5.1 حاوی استرهای بورات است.

DOT برای روغن ترمز به چه معناست؟

DOT به معنی وزارت حمل و نقل است که بدنی است که تولیدکنندگان روغن ترمز را تنظیم می کند. این بخش کیفیت و استاندارد مایعات ترمز تولید شده را تضمین می کند.

چند نکته مفید در مورد DOT در روغن ترمز:

  • از مایعات DOT 5 برای اتومبیلی که به DOT3 یا DOT4 نیاز دارد استفاده نکنید.
  • می توانید به جای DOT3 از DOT4 استفاده کنید ، اما برعکس اینگونه نیست.
  • هرگز مایع موجود در ماشین را با مایع دیگری مخلوط نکنید.
  • روغن ترمز را روی رنگ بدنه نریزید.

از کجا می دانم روغن ترمز مورد نیاز برای قرار دادن در اتومبیل کدام نقطه را دارد؟

مطمئن ترین روش این است که کتابچه راهنمای خودرو را بخوانید یا می توانید آن را روی درب مخزن روغن ترمز نوشته شده بیابید.

چند بار باید روغن ترمز را عوض کنید؟

با گذشت زمان ، روغن ترمز می تواند رطوبت هوا را جذب کند و همین امر باعث تخریب و توقف صحیح مایعات می شود. بنابراین ، مهم است که به طور دوره ای مایع را به طور کامل از بین ببرید و یک مایع جدید را جایگزین آن کنید ، تا از عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل کنید. بیشتر مکانیک ها پیشنهاد می کنند که روغن ترمز را هر یک یا دو سال یکبار تعویض کنید ، اگرچه هر اتومبیل رژیم نگهداری خود را دارد.

از آنجا که روغن ترمز برای ایمنی شما ضروری است ، در مورد شما با راهنمای کاربر خودرو مشورت کنید تا ببینید چه مدت توصیه می شود آن را تغییر دهید.

همانطور که در ابتدای مقاله آزمایش مایعات مختلف ترمز گفتم ، متوجه شدم که 4 درصد آب در آن وجود دارد که خوب نیست ، بنابراین باید تغییر داد.

اگر هنوز مشخص نیست که چند بار روغن ترمز را تعویض می کنید یا اگر مشکوک به سیستم ترمز هستید ، از تماس با مکانیک دریغ نکنید.

علائم نشت سوخت ترمز:

  • چراغ اخطار ترمز ،
  • پدال ترمز نرم ،
  • پدال ترمز خیلی پایین است ،
  • مایع مرئی خارج می شود ،
  • و بدتر اینکه ماشین هنگام ترمز متوقف نمی شود.

1
2
3
4
5
میانگین امتیازات 5 از 5
از مجموع 1 رای
AvyadAK
تیر 10, 1400