در حال بارگذاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
می تواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
اهرم دنده با شش سرعت

شش سرعته نوعی انتقال قدرت است. از آنجا که اتومبیل دارای دو نوع گیربکس است – اتوماتیک و دستی – یک سوال مشترک که مردم نیز می پرسند این است که چند دنده یا سرعت یک گیربکس دارد. عدد حاصل به تعداد دنده انتقال اشاره دارد. اگر وسیله نقلیه دارای گیربکس شش سرعته باشد ، به این معنی است که دارای شش دنده جلو است.

شش سرعت چیست؟ به علاوه ، آیا باید اتومبیلی با دنده های بیشتر انتخاب کنید؟

فهرست

کتابچه راهنمای شش سرعته چیست؟

آیا چرخ دنده های بیشتر با ماشین بهتر برابر است؟

دور موتور و مصرف سوخت

دنده بلند و کوتاه

چرا شش سرعت استاندارد است؟

چرا اتومبیل های اسپرت و اتومبیل های لوکس سطح بالا بیش از شش دنده دارند؟

آیا چرخ دنده های بیشتر در آینده هستند؟

شش سرعته نوعی انتقال قدرت است. از آنجا که اتومبیل دارای دو نوع گیربکس است – اتوماتیک و دستی – یک سوال مشترک که مردم نیز می پرسند این است که چند دنده یا سرعت یک گیربکس دارد. عدد حاصل به تعداد دنده انتقال اشاره دارد. اگر وسیله نقلیه دارای گیربکس شش سرعته باشد ، به این معنی است که دارای شش دنده جلو است.

اهرم دنده با شش سرعت

شش سرعته به طور معمول به یک جعبه دنده دستی گفته می شود که دارای شش دنده است ، اما هر دو خودروی اتوماتیک و دستی می توانند گیربکس شش سرعته داشته باشند. حتی اگر تعویض دنده ها را در یک گیربکس اتوماتیک احساس نکنید ، باز هم ماشین دنده دارد و بسیاری از گیربکس های اتوماتیک به صورت استاندارد با شش دنده ارائه می شوند.

اهرم دنده با شش سرعت

شش سرعته به طور معمول به یک جعبه دنده دستی گفته می شود که دارای شش دنده است ، اما هر دو خودروی اتوماتیک و دستی می توانند گیربکس شش سرعته داشته باشند.

با گذشت سال ها ، تعداد دنده های موجود در وسایل نقلیه به طور پیوسته در حال افزایش است. در دهه 1990 انتقال قدرت پنج سرعته استاندارد شد. قبل از آن سرعت کمتری نیز در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گرفت. گیربکس های شش سرعته در طی دهه 2000 در وسایل نقلیه استاندارد شدند و اکنون وسایل نقلیه دنده اتوماتیک مدرن حتی می توانند از حداکثر 10 دنده در سیستم انتقال قدرت خود استفاده کنند. با این حال ، گیربکس های 8 سرعته ، 9 سرعته و 10 سرعته حداقل در حال حاضر فقط مختص مدل های خاص اتومبیل های لوکس و اسپرت هستند.

کتابچه راهنمای شش سرعته چیست؟

دستی شش سرعته مکانیزمی اهرمی است که راننده برای شتاب گرفتن در یک وسیله نقلیه دنده دستی باید از آن تعویض کند. چرخ دنده های مختلف می توانند از طریق یک دامنه سرعت متناظر ، خودرو را شتاب دهند. یک راننده باید از هر یک از چرخ دنده های اتومبیل استفاده کند تا بتواند از حالت سکون به حداکثر سرعت ماشین خود برسد.

در طول دهه نود ، کتابچه های راهنمای پنج سرعته در اکثر وسایل نقلیه پیدا شده است. پنج دنده اول تمام موقعیت های دنده را به جز پایین ترین سمت راست اشغال می کند ، زیرا در آن قسمت عقب قرار دارد. جعبه دنده شش سرعته در دهه 1990 به مدلهای با کارایی بالا مانند BMW 850i و Ferrari 456 محدود شد ، اما سرانجام در 2000s در بسیاری از اتومبیل ها استاندارد شدند.

دنده شش سرعته

برای محافظت از رانندگان از سوئیچ شدن تصادفی به حالت عقب ، برخی از وسایل نقلیه به راننده نیاز دارند که پایین اهرم دنده را به سمت بالا بکشد تا بتواند اهرم را به سمت چپ که در آن دنده عقب قرار دارد حرکت دهد.

در نتیجه اشغال دنده ششم در موقعیت معکوس پنج سرعته قدیمی ، دستی های شش سرعته معمولاً دنده عقب را در کنار دنده اول حرکت می دهند. برای محافظت از رانندگان از سوئیچ شدن تصادفی به حالت عقب ، برخی از وسایل نقلیه به راننده نیاز دارند که پایین اهرم دنده را به سمت بالا بکشد تا بتواند اهرم را به سمت چپ که در آن دنده عقب قرار دارد حرکت دهد.

اهرم دنده با شش سرعت

آیا چرخ دنده های بیشتر با ماشین بهتر برابر است؟

از آنجا که چرخ دنده ها نحوه انتقال نیرو به چرخ ها را کنترل می کنند ، داشتن دنده های بیشتر در اتومبیل چندین مزیت متفاوت به شما می دهد.

مزیت اصلی داشتن دنده های بیشتر این است که خودروها می توانند از نظر مصرف سوخت کمتری داشته باشند. برای فهمیدن اینکه چطور چرخ دنده بیشتر با کمترین مصرف سوخت ارتباط دارد ، باید بفهمید که چرخ دنده چه تاثیری روی بار موتور و دور موتور (دور در دقیقه) دارد.

دور موتور و مصرف سوخت

دور موتور بر میزان توان یک موتور و میزان کم مصرف بودن آن تأثیر می گذارد. اساساً ، در دورهای بالای موتور ، موتور می تواند بیشترین توان را تولید کند و کمترین میزان مصرف سوخت را دارد. در دورهای پایین موتور کمترین توان را تولید می کند و بیشترین بازدهی را دارد. ماشین ها معمولاً در مواردی که می توانند فقط به اندازه کافی نیرو برای شتاب دادن یا حفظ سرعت مورد نظر خود در حالی که از حداقل دور موتور استفاده می کنند ، کارآیی بالاتری دارند.

به همین دلیل است که اتومبیل های دنده ای اتوماتیک در هنگام شتاب گیری از کل محدوده دور موتور استفاده نمی کنند ، مگر اینکه راننده گاز را کف کند. گیربکس اتوماتیک اتومبیل می تواند بسته به میزان گازی که دارد ، تعویض سرعت را کاهش داده یا آن را به تعویق بیندازد. به همین دلیل است که اتومبیل ها در حالی که شتاب می گیرند در مقایسه با زمانی که اتومبیل در امتداد بزرگراه کروز می کند ، از دورهای بیشتری استفاده می کنند. این امر به این دلیل است که خودرو بیشتر کاهش می یابد تا RPM خودرو کاهش یابد. همانطور که گفته می شود ، کروز با بالاترین دنده ممکن هدف نیست ، زیرا اگر سرعت کافی نداشته باشید ، زود هنگام بالا رفتن می تواند باعث ضربه و متوقف شدن موتور شود و باعث لرزش شود زیرا دور کافی برای تولید نیرو ندارد.

سوخت گیری یک مخزن بنزین

مزیت اصلی داشتن دنده های بیشتر این است که خودروها می توانند از نظر مصرف سوخت کمتری داشته باشند.

دنده بلند و کوتاه

نسبت دنده ها متفاوت است که می تواند سرعت چرخ دنده آنها را تعیین کند. چرخ دنده کوتاه به نوعی نسبت دنده اشاره دارد که در آن دنده ها به هم نزدیکتر هستند. راننده ای که با دنده کوتاه اتومبیل رانندگی می کند ، تصدیق می کند

زودتر جابجا شوید اما باید بیشتر تغییر مکان دهید. این دنده را می توان در اتومبیل هایی با موتور کوچک یا اسپرت مانند مزدا میاتا یافت.

دنده طولانی تر ، که گاهی دنده بلند نیز خوانده می شود ، به نسبت دنده ای اشاره دارد که در آن راننده فقط با یک دنده می تواند سرعت زیادی را بدست آورد. با این حال ، دنده بلند در اتومبیل می تواند با شتاب کمتری ارتباط داشته باشد. به همین دلیل است که این نوع دنده را می توان در اتومبیل هایی با موتورهای قدرتمند مانند پورشه 911 مشاهده کرد.

اکثر اتومبیل ها گیربکس هایی دارند که این دو نوع چرخ دنده را متعادل می کند تا تعادل خوبی در بازده و شتاب سوخت حاصل شود.

چرا شش سرعت استاندارد است؟

جعبه دنده شش دنده تعداد خوبی از دنده برای یک ماشین است. دنده های اول تا سوم برای دور شدن از چراغ های توقف و پیچ ها مناسب هستند ، در حالی که دنده های چهارم تا ششم معمولاً برای کروز با سرعت های مختلف استفاده می شوند. با افزایش سرعت کروز اتومبیل ، دنده ای که می توانید در آن کروز کنید بالاتر بوده و از کارایی بیشتری برخوردار می شود.

حتی در حالی که برخی از تولیدکنندگان خودرو در حال ساخت سیستم های انتقال قدرت با هشت تا نه دنده استاندارد هستند ، برخی از تولیدکنندگان مانند مزدا هنوز یک گیربکس استاندارد شش سرعته را حفظ می کنند.

چرا اتومبیل های اسپرت و اتومبیل های لوکس سطح بالا بیش از شش دنده دارند؟

به سادگی افزودن یک دنده به سیستم انتقال قدرت برای داشتن بهره وری بهتر از سوخت ، به همان راحتی که به نظر می رسد نیست. همه موتورها نمی توانند دنده هفتم بلندی داشته باشند که مانند یک نسخه جدیدتر از بازار اضافه شود. برای اینکه بتوانید انتقال قدرت اتومبیل را با اعداد بهتر ارتباط برقرار کند ، تحقیقات و تحقیق زیادی لازم است.

از آنجا که گیربکس شش دنده ای برای اولین بار در اتومبیل های لوکس و اتومبیل های لوکس و پیشرفته یافت می شد ، طبیعی است که همین مارک های پیشرفته این پیشرانه های پیشرفته تر را در پیشرانه های خود وارد کنند.

ابرخودروی mclaren artura

گیربکس شش دنده ای اولین بار در اتومبیل های لوکس و اسپرت رده بالا یافت شد.

آیا چرخ دنده های بیشتر در آینده هستند؟

با وجود اتومبیل هایی مانند گیربکس اتوماتیک ده دنده LC500 و خودروسازانی مانند BMW و مرسدس که گیربکس های 8 دنده و 9 دنده را استاندارد می کنند ، احتمال آن بسیار زیاد است. چرخ دنده های بیشتر به این خودروها امکان حمل موتورهای قدرتمندی را می دهد که هنوز هم می توانند به مصرف سوخت خوبی برسند.

1
2
3
4
5
میانگین امتیازات 5 از 5
از مجموع 1 رای
AvyadAK
خرداد 11, 1400