ECU در خودرو چگونه کار می کند؟

ECU در خودرو چگونه کار می کند؟

ECU مغز موتور است و بنابراین بخشی ضروری از خودروهای امروزی است. هنگام رانندگی ، واحد کنترل دائماً در حال جمع آوری اطلاعات است تا بتواند قسمتهای دیگر را کنترل کند. اما چنین ECU دقیقاً چه چیزی را اندازه گیری می کند؟ و مهمترین عملکرد این قسمت چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده خواهد شد.

ECU در خودرو چگونه کار می کند؟

میزان اهمیت ایسیو در خودرو

همانطور که قبلاً گفته شد ، تصور خودروهای مدرن بدون واحد ECU غیرممکن است. اما چگونه “در گذشته” پیش رفت؟ قبل از استفاده از تجهیزات کنترل موتور در خودروها ، سازندگان خودرو از یک کاربراتور برای کنترل مخلوط سوخت و هوا استفاده می کردند. با این حال ، این تکنیک یک معایب عمده دارد: سیستم ایستا است. برای همه شرایط باید یک تنظیم ایده آل پیدا کرد: سرد یا گرم ، مرطوب یا خشک ، مقرون به صرفه یا فقط گشتاور زیاد …

تقریباً غیرممکن بود که بین قدرت ، مصرف سوخت و میزان آلایندگی که تحت هر شرایطی کار می کردند ، ترکیب مناسبی پیدا شود. با توجه به این واقعیت که خودروها باید تمیزتر و تمیزتر باشند ، ECU راه حل را ارائه داد. پس از همه ، یک واحد می تواند نسبت اختلاط را برای هر موقعیت تنظیم کند و بنابراین همیشه تزریق سوخت بهینه را تضمین می کند.

تزریق سوخت بهینه

تزریق سوخت بهینه ارتباطی بین میزان اکسیژن و سوخت دارد. اگر کمبود اکسیژن وجود داشته باشد ، تمام سوخت نمی سوزد و در نتیجه قدرت از بین می رود ، اما اگر اکسیژن اضافی وجود داشته باشد ، قدرت نیز از بین می رود. همانطور که کارشناسان می دانند ، نسبت بهینه احتراق برای احتراق کامل بین 14.7 تا 1 است: یک گرم بنزین به 14.7 گرم هوا نیاز دارد. متأسفانه ، این نسبت برای هر موقعیتی مناسب نیست. بیشترین قدرتی که در نسبت 12.5 به 1 دارید و مقرون به صرفه ترین آن را با نسبت 15 به 1 رانندگی می کنید. بنابراین برآورد ECU این است که این نسبت را برای هر موقعیت در یک لحظه معین بهتر تشخیص دهد.

واحد ECU ورودی

برای کنترل تزریق سوخت ، پردازنده های موجود در ECU باید کار کنند. برای این منظور ECU اطلاعات را از سنسورهای متعددی دریافت می کند. بحث درباره همه این سنسورها بسیار زیاد است. بنابراین ما در زیر برخی از مهمترین سنسورهایی را که ورودی به واحد کنترل موتور را ارائه می دهند ، مورد بحث قرار می دهیم.

سنسور MAP

سنسور فشار مطلق منیفولد (سنسور MAP) در سیستم الکترونیکی موتور احتراق داخلی استفاده می شود. سنسور MAP اطلاعاتی در مورد فشار موجود در منیفولد ورودی ارائه می دهد. این اطلاعات برای محاسبه چگالی هوا و نسبت جرم هوا استفاده می شود. سنسور دمای مایع خنک کننده البته آنچه سنسور دمای مایع خنک کننده انجام می دهد ، خود گویای این امر است. این سنسور همچنین می تواند داده هایی را برای مثال برای فن های برقی یا دمای خنک کننده روی صفحه ابزار ارائه دهد.

سنسور دمای مایع خنک کننده

البته آنچه سنسور دمای مایع خنک کننده انجام می دهد ، خود گویای این امر است. این سنسور همچنین می تواند داده هایی را برای مثال برای فن های برقی یا دمای خنک کننده روی صفحه ابزار ارائه دهد.

حسگر لامبدا

سنسور لامبدا یک سنسور است که به سنسور اکسیژن (سنسور O2) نیز معروف است. این سنسور به معنای واقعی کلمه میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی را اندازه گیری می کند.

سنسور موقعیت میل لنگ و سنسور میل لنگ

سنسور موقعیت میل لنگ یک جزء الکترونیکی است که در موتورهای بنزینی و دیزلی یافت می شود. همچنین می توان از سنسور موقعیت میل لنگ در ترکیب با سنسور میل بادامک برای اندازه گیری رابطه بین پیستون ها و سوپاپ های موتور استفاده کرد که این امر به ویژه در موتورهای با زمان بندی متغیر سوپاپ ها اهمیت زیادی دارد.

این روش همچنین برای “همگام سازی” موتور چهار زمانه هنگام راه اندازی استفاده می شود ، به طوری که ECU می داند چه زمانی سوخت را تزریق می کند. سنسور موقعیت میل لنگ اغلب به عنوان منبع برای اندازه گیری دور موتور استفاده می شود. بنابراین می توانید تصور کنید که مشکلی در این سنسور بر عملکرد کلی سیستم تزریق سوخت تأثیر مستقیم دارد.

سنسور ضربه ای

سنسور ضربه در هنگام انفجار اندازه گیری می شود: لحظه ای که بنزین خیلی زود و خود به خود مشتعل می شود. ضربه (یا ضربه) ناشی از این توسط سنسور تشخیص داده می شود و بلافاصله به ECU منتقل می شود. خود اشتعال بنزین می تواند آسیب قابل توجهی به موتور وارد کند ، بنابراین واحد باید فوراً برخی از موارد را تنظیم کند. معمولاً در این شرایط لحظه تزریق تنظیم می شود.

سنسور موقعیت دریچه گاز

این سنسور برای تعیین موقعیت پدال گاز استفاده می شود. وقتی پدال گاز بیشتر فشار داده شود ، مقدار هوا و سوخت ارسال شده به موتور نیز افزایش می یابد.

از ورودی به خروجی

علاوه بر سیگنالهای سنسور مستقیم دریافت شده توسط ECU ، اطلاعات زیادی نیز از طریق شبکه CAN دریافت می شود. با این همه ورودی ، مهم است که واحد ECU بداند چه اطلاعاتی در آن لحظه مهم است و می تواند در مورد آن اقدام کند. فیلتر CAN نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند. فیلتر CAN ، همانطور که از نامش مشخص است ، اطلاعات مهم را از اطلاعات کم اهمیت جدا کرده و به پردازنده ECU ارسال می کند. در این پردازنده اطلاعات ورودی به خروجی تبدیل می شود.

خروجی ECU

اطلاعات خروجی تولید شده نیز باید به قسمت های مختلف خودرو ارسال شود. اینکه کدام اطلاعات جریان می یابد ، بستگی زیادی به نوع خودرو دارد. به عنوان مثال ، در اتومبیل هایی با موتور تزریق توربو ، این امکان وجود دارد که ECU اطلاعات را از طریق شبکه CAN به توربوکتور انتقال دهد. با این حال ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، مهمترین عملکرد ECU عملکرد بهینه موتور با تزریق سوخت کنترل شده توسط کامپیوتر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
مرداد 24, 1400