کمک فنر چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

کمک فنر چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

کمک فنرها در ساده ترین شکل خود پمپ هیدرولیکی (روغن) مانند دستگاه هایی هستند که به کنترل ضربه و حرکت برگشتی فنرها و سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما کمک می کنند. همراه با صاف کردن ناهمواری ها و لرزش ها ، نقش اصلی کمک فنر این است که لاستیک های خودرو همیشه با سطح جاده در تماس هستند ، که ایمن ترین کنترل و پاسخ ترمز را از ماشین شما تضمین می کند.

کمک فنر چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

کمک فنرها چه کاری انجام می دهند؟

اساساً کمک فنرها دو کار انجام می دهند. کمک فنرها علاوه بر کنترل حرکت فنرها و سیستم تعلیق ، لاستیک های شما را همیشه در تماس با زمین قرار می دهند. در حالت استراحت یا در حال حرکت ، سطح زیرین تایرهای شما تنها بخشی از وسیله نقلیه شما با جاده است. هر زمان تماس تایر با زمین خراب یا کاهش یابد ، توانایی رانندگی ، هدایت و ترمز به شدت در معرض خطر قرار می گیرد.

علی رغم باور عمومی ، کمک فنرها وزن یک وسیله نقلیه را تحمل نمی کنند.

اولاً ، کمی علم. کمک فنرها با گرفتن انرژی جنبشی (حرکت) سیستم تعلیق شما و تبدیل آن به انرژی حرارتی (گرما) که از طریق مکانیزم تبادل گرما در جو پخش می شود ، کار می کنند.

همانطور که گفته شد ، کمک فنرها در اصل پمپ های روغن هستند. یک پیستون به انتهای میله پیستون متصل شده و در برابر مایع هیدرولیک در لوله فشار کار می کند. هنگامی که سیستم تعلیق به سمت بالا و پایین می رود ، مایع هیدرولیک از طریق روزنه ها (سوراخ های ریز) داخل پیستون مجبور می شود. از آنجا که روزنه ها فقط مقدار کمی مایع را از طریق پیستون عبور می دهند ، پیستون کند می شود که به نوبه خود باعث کند شدن حرکت فنر و تعلیق می شود.

کمک فنرها بطور خودکار با شرایط جاده سازگار می شوند زیرا هرچه سرعت تعلیق بیشتر شود مقاومت آنها بیشتر می شود.

انواع کمک فنر

اگرچه همه کمک فنرها کار یکسانی را انجام می دهند ، اما انواع مختلف وسایل نقلیه و طراحی سیستم تعلیق به انواع مختلف کمک فنر نیاز دارند که می توانند کاملا متفاوت باشند.

بدون توجه به کاربرد ، همه کمک فنرها در یکی از سه نوع کمک فنر تلسکوپی معمولی ، استرچ یا ضربه صندلی فنر قرار می گیرند.

کمک فنرهای تلسکوپی

این ساده ترین نوع کمک فنر است و به جای تعمیر ، معمولاً تعویض می شود. این نوع کمک فنر را هم در سیستم تعلیق جلو و هم در عقب می توان یافت و نسبتاً ارزان است.

کمک فنر نوع استروت

اگرچه آنها همان کار اساسی را انجام می دهند ، اما پایه ها بخشی از سیستم تعلیق را جایگزین می کنند و باید سخت تر ساخته شوند تا از پس بارها و نیروهای بیشتری برآیند. اگرچه بیشتر در جلو و عقب اتومبیل های کوچک و متوسط ​​دیده می شود ، اما اکنون خودروهای بزرگتر به سمت طراحی تعلیق مبتنی بر قوس تمایل دارند. دسته قدمت بیشتر به واحدهای مهر و موم شده و قابل تعمیر تقسیم می شود. همانطور که از نام آن پیداست ، واحدهای آب بندی شده به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً تعویض می شوند ، در حالی که بر پایه های قابل تعمیر (مک فرسون) می توان با کارتریج های بری تعویض نیز مجهز شد.

کمک فر اهرمی

نوع صندلی فنری مشخصات هر دو نوع کمک فنر تلسکوپی و استروت را نشان می دهد. شوک صندلی فنری مانند استرچ ، یک واحد تعلیق و یک وسیله میرایی در یک واحد است. با این وجود برخلاف شکن ها ، آنها تحت فشارهای جانبی زیادی طراحی نشده اند. شوک های صندلی فنر با استفاده از اجزای مشابه کمک فنرهای معمولی ساخته شده و همچنین نیاز به تعویض کامل دارند.

چطورکار می کنند؟

کمک فنرها وسایلی شبیه پمپ هستند که با کنترل برگشتی فنرهای تعلیق ، لاستیک خودروی شما را در تماس با سطح جاده قرار می دهد. تا زمانی که لاستیک های وسیله نقلیه شما با جاده در تماس باشد ، فرمان ، هندلینگ جاده و پاسخ ترمز بهینه خواهد بود و به شما در حفظ امنیت کمک می کند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
مرداد 6, 1400