چراغ کنترل کننده گاز الکترونیکی چشمک زن چه معنی می تواند داشته باشد

اگر کمی پیچ و مهره بر روی داشبورد خودرو شروع به چشمک زدن کند ، این می تواند نشانه آن باشد که بلافاصله مورد توجه مکانیک قرار می گیرد. امروزه اکثر وسایل نقلیه مجهز به گاز مجهز به سیستم های کنترل الکترونیکی گاز (ETC) هستند. ETC با تنظیم مقدار سوخت و هوا به داخل موتور ، قدرت موتور احتراق داخلی را کنترل می کند. هنگامی که این سیستم خراب شود ، چراغ کنترل الکترونیکی دریچه گاز خودرو شروع به چشمک زدن می کند ، این نشان دهنده وجود مشکلی در مصرف سوخت و موتور موتور است.

چراغ کنترل کننده گاز الکترونیکی چشمک زن چه معنی می تواند داشته باشد

اگر به فکر این هستید که یک مکانیک اتومبیل شوید ، مهم است که با نحوه کار سیستم های الکترونیکی گاز و همچنین چگونگی تشخیص سو when عملکرد این سیستم آشنا شوید.

چراغ کنترل کننده گاز الکترونیکی

تاریخچه مختصری از سیستم های کنترل دریچه گاز برای کسانی که در شغل مکانیک اتوماتیک هستند

در حالی که امروزه اکثر سیستم های کنترل دریچه گاز الکترونیکی هستند ، اما از نظر تاریخی ، این سیستم ها از طریق اتصال مستقیم مکانیکی کار می کنند. پدال گاز یک وسیله نقلیه از طریق کابل متصل به کاربراتور موتور متصل می شود و با فشار دادن ، پدال دریچه پروانه را در کاربراتور باز می کند ، جریان هوا ایجاد می کند و موتور را قادر می سازد تا سرعت بیشتری بگیرد. پس از سال 1990 ، این سیستم اتصال با یک سیستم کنترل گاز کاملاً الکترونیکی جایگزین شد که توسط رایانه اصلی یک وسیله نقلیه کنترل می شد.

تویوتا جدید 2022

در وسایل نقلیه قدیمی سیستم های کنترل دریچه گاز مستقیماً از طریق اتصال کابل به پدال گاز متصل می شدند

 

انتقال به یک سیستم کاملاً الکترونیکی کنترل گاز در حالی انجام شد که مقررات مربوط به صرفه جویی در مصرف سوخت و استانداردهای کنترل آلایندگی تحت نظارت بیشتر قرار گرفتند. با پیشرفت فن آوری خودرو ، استفاده از سیستم رایانه ای وسیله ای برای نظارت دقیق بر مخلوط هوا و سوختی که به موتور وارد می شود ، امکان پذیر است تا اقتصاد و تولید گازهای گلخانه ای را تنظیم کند. دانشجویان کالج خودرو احتمالاً با این سیستم های کنترل الکترونیکی گاز که بیشتر در وسایل نقلیه امروزی استفاده می شوند ، بیشتر آشنا خواهند شد.

چراغ کنترل کننده گاز الکترونیکی

سیستم های کنترل الکترونیکی دریچه گاز توضیح داده شده است

سیستم کنترل الکترونیکی دریچه گاز همراه با واحد کنترل موتور و سیستم الکترونیکی تزریق سوخت کار می کند و در کنار هم این سیستم ها امکان کنترل دقیق سرعت موتور را فراهم می کنند. با فشار دادن پدال گاز ، سیستم ETC دریچه پروانه داخلی دریچه کنترل هوای موتور را باز می کند و اجازه می دهد جریان هوا وارد موتور شود. در همان زمان سیستم تزریق سوخت الکترونیکی جریان سوخت را افزایش می دهد و سرعت موتور را افزایش می دهد. در حالی که این سیستم ها کار می کنند ، واحد کنترل موتور زمان اشتعال و سوپاپ های موتور را متناسب با پروفیل های برنامه ریزی شده یک وسیله نقلیه تنظیم می کند و در نتیجه یک شتاب قدرتمند و کارآمد ایجاد می کند.

صدای کلیک کردن چیست

سیستم کنترل دریچه گاز الکترونیکی یک وسیله نقلیه برای کنترل عملکرد ، قدرت موتور و مصرف سوخت یک وسیله نقلیه ضروری است. اگر این چرخه قطع شود ، چراغ کنترل الکترونیکی دریچه گاز یک وسیله نقلیه بر روی صفحه ابزار آن چشمک می زند و این نشان دهنده یک مشکل احتمالی است. در زیر برخی علائم وجود دارد که می تواند همراه با یک چراغ کنترل کننده گاز الکترونیکی چشمک زن باشد. افراد حرفه ای در حرفه مکانیک اتومبیل باید با این علائم هشدار دهنده آشنا باشند ، زیرا سیستم کنترل الکترونیکی دریچه گاز برای عملکرد یک وسیله نقلیه ضروری است و اگر بلافاصله به آن توجه نشود ، می تواند منجر به مسائل ایمنی عمده شود

اگر چراغ ETC وسیله نقلیه چشمک می زند ، رانندگان باید با یک مکانیک اتومبیل حرفه ای تماس بگیرند

صدای کلیک کردن چیست

علائم چراغ کنترل الکترونیکی دریچه گاز چشمک زن

الگوهای شتاب عجیب: اگر وسیله نقلیه در هنگام تلاش برای شتاب دادن تردید داشته باشد یا به نظر می رسد که چراغ ETC چشمک می زند ، این می تواند نشانه ای از آسیب دیدن مکانیسم های کنترل گاز باشد. الگوهای شتاب عجیب می تواند نشانه آن باشد که سیستم کنترل الکترونیکی دریچه گاز سیگنال های درستی دریافت نمی کند و مانع از سرعت شتاب نرم خودرو می شود. در صورت بروز این مشکل ، کدهای رایانه ای یک وسیله نقلیه باید بررسی شود تا منبع دقیق مشکل مشخص شود.

سرعت کم سرعت: یکی از بارزترین علائم مشکلی که در سیستم ETC خودرو وجود دارد ، ناتوانی در حرکت سریع خودرو نسبت به حالت بیکار است. هنگامی که یک سیستم ETC از کار بیفتد ، کامپیوتر یک موتور برای وارد شدن به “حالت لنگ” برنامه ریزی می شود ، که با جلوگیری از سرعت خودرو از آسیب موتور جلوگیری می کند. این سو mal عملکرد می تواند ناشی از خرابی سنسور باشد ، اما کدهای رایانه می توانند ریشه اصلی این مسئله را تعیین کنند.

کاهش مسافت پیموده شده گاز: کنترل کننده گاز خراب همچنین می تواند باعث تغییر در مصرف سوخت خودرو شود. دریافت سیگنال های اشتباه از کنترل کننده گاز می تواند باعث سوختن بیش از حد موتور شود. اگر وسیله نقلیه به میزان غیرمعمول زیاد گاز غرق می شود ، این می تواند نشان دهنده توجه به کنترل کننده گاز باشد.

 

اگر وسیله نقلیه به طور همزمان با چراغ کنترل گاز الکترونیکی چشمک زن ، هر یک از این علائم را تجربه می کند ، آزمایش های تشخیصی باید بلافاصله انجام شود و تا رفع مشکل ، نباید وسیله نقلیه رانده شود. رانندگی با چراغ کنترل الکترونیکی دریچه گاز چشمک زن می تواند به موتور خودرو و سایر قطعات داخلی آسیب بیشتری برساند و ممکن است برای رانندگان یک خطر ایمنی باشد.

جدیدترین Cybertruck تسلا

AvyadAK
فروردین 19, 1400