پژو 405

پژو 405

اتومبیل پژو 405 : آنقدر علاقه مردم به این خودرو پژو 405 زیاد است که این قاتلترین خودروی مونتاژ ایران هنوز محبوبیت خود را از دست نداده است .

مردم ایران به طراحی ظاهری خودرو بسیار اهمیت می دهند. و طراحی معقول و سنگین همیشه مورد توجه مردم ماست.

مشکلی که امروز مردم در پذیریش طراحی ال 90 دارند. ( طراحی ال 90 را نمی پسندد)

هر چند در سی سال گذشته انتخاب های کمی برای مردم و وجود داشت . اما امروز می بینیم که مدلهای سانتافا و سونتا با بر خوداری از طراحی متعادل و با شخصیت فروش فوق العادهای در ایران دارند.

گواه این مطلب برتری تکنولوژی و آپشن های زانتیا بر مزدا 323 بود . اما در بازار شاهد برابری قیمت دو خودرو بودیم . چرا که طراحی بدنه مزدا 323 از توازن و ثبات بر خودار بود.

و در حال حاضر شاهد آن هستیم که خودرو های پژو پرشیا . ماکسیما و مگان در خودروهای ساخت داخل از جایگاه ویژه ای برخودارند.

اما در پائین سطوح قدرت خرید مردم پژو 405 آخرین امید همه است . و هنوز برای مردم اتومبیل افتخار آمیز است .

و یک گله از دوستان آپشن کار بازار که هنوز بعد از این همه سال تولید این خودرو در ایران طرحها ی فلاپها و سپرهای اسپرت این خودرو را در ایران گستره عرضه ننموده اند .

و این را هم اضافه نمایم که پژو اس ال ایکس تعغییری در جهت سلیقه یک ایرانی نیست . و سرچشمه از طراحی های جنوب شرق آسیا دارد.

احمد کلهر

پژو 405
قیمت پژو 405

تاریخچه تولید  پژو 405 در ایران

از سال 1369 مونتاژ و تولید انواع اتومبیل سواری پژو (از جمله پژو 405 جی ال ، پژو 405 جی ال ایکس 1580 و 2000 سی سی و پژو 405 جی ال ایکس اتوماتیک 2000 سی سی) در خطوط تولید سواری سازی به انجام رسیده است. ساخت داخلی قطعات این محصول از سال 1373 در دستور کار شرکت ساپکو قرار گرفت.

تا پایان سال 1377 کل اقلام حذف شده از مجموعه قطعات وارداتی که حاصل تلاش صنعتگران ایرانی می باشد و معادل 77% بوده و با درنظر گرفتن اقلامی که جهت حذف از مجموعه قطعات وارداتی به پژو فرانسه اعلام شده است ، میزان ساخت قطعات داخل این خودرو به 89% بالغ خواهد گردید.

بررسی های به عمل آمده حاکی از این بود که از میان قطعات مورد استفاده در تولید پژو 405 می بایست 35 قطعه به کلی تغییر می یافت و علاوه بر آن 84 قطعه کاملا جدید شامل 17 قطعه مربوط به بدنه و 67 قطعه تزییناتی ، طراحی و ساخته می شد و این مبنای فعالیت فشرده طراحان و مهندسین مرکز تحقیقات ایران خودرو قرار گرفت.

کلیه محاسبات و اقدامات اجرایی این پروژه در مرکز تحقیقات ایران خودرو انجام شده و خودروی پژو 405 تشریفاتی (لیموزین) به عنوان اولین دستاورد این مرکز تحقیقاتی محقق شد.

تولید پژو 405

اعمال دقت و ظرافت در ساخت این خودرو تا بدان حد بود که موجب شگفتی کارشناسان بین المللی خودرو گردیده و با اختصاص جایگاهی در موزه پژوی فرانسه به خودروی تشریفاتی ساخت ایران ، توانمندی صنعتگران ایرانی به قضاوت جهانیان گذاشته شد.
این خبر در جراید و محافل خارجی انعکاس وسیعی داشته و یکی از مجلات فرانسوی زبان از موفقیت ایران با تعبیر “وقتی پژو مرسدس بنز را مات می کند” یاد کرده است.

یکی از موفق ترین اتومبیلهای کلاس متوسط پژو که در سال 1988 توسط بسیاری از مجلات معتبر اتومبیل به عنوان اتومبیل سال انتخاب گشت ، اتومبیل پژو 405 می باشد.
پژو 405 در دو مدل GL و GLX به بازار عرضه شده و یکی از بهترین اتومبیلهای مونتاژ شده در ایران می باشد.

بدنه پژو 405 ایران در عین زیبایی و جاداری با طرح آئرودینامیک و با ضریب 31% در برابر جریان هوا مقاومت ناچیزی دارد.

ابعاد خارجی  پژو 405 چقدر است ؟

1- طول کلی : 4408
2- عرض کلی : 1694
3- ارتفاع کلی : 1410
4- فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو : 2669
5- فاصله بین مرکز چرخهای جلو از یکدیگر: 1450
6- فاصله بین مرکز چرخهای عقب از یکدیگر : 1443

پژو 405 ایران بهترین اتومبیل تولیدی در خاور میانه

وجه به قدمت طراحی بدنه پیکان و خارج از رده بودن تکنولوژی ساخت آن و نیاز شدید به سرمایه گذاری مجدد برای قالب های بدنه و تجهیزات مورد نیاز .ایران خودرو تصمیم گرفت از سال 1368 پژو 405 را در مدل های(جی -ال و جی-ال-ایکس) تولید کند.

این خودرو در سال 1987 میلادی با مدنترین تکنولوژی به عنوان جدیدترین مدل توسط پژو به بازارعرضه شد و در سال 1988 میلادی به عنوان بهترین اتومبیل سال در اروپا و همچنین به عنوان اتومبیل وارداتی به آمریکا انتخاب شده بود.

خطوط جدید تولید پژو 405 نیز در تاریخ 13/9/1369 توسط رئیس جمهور کشورمان افتتاح شد.

تاریخچه بین المللی

یکی از موفق ترین اتومبیلهای کلاس متوسط پژو که در سال 1988 توسط بسیاری از مجلات معتبر اتومبیل به عنوان اتومبیل سال انتخاب گشت ، اتومبیل پژو 405 می باشد.

انواع مدلهای پژو 405 که علاوه بر فرانسه در انگلستان نیز ساخته می شود فقط به صورت سدان ( 4 در ) و استیشن بوده و موتور به صورت عرضی در امتداد پلسها نصب گشته است.

در سالهای گذشته پژو با موتور 1.4 لیتری نیز تولید می گشت ولی به دلیل محدودیتهای کنترل گازهای خروجی از اگزوز این موتور از روی اتاق 405 حذف گردید.

سال 1995 پژو با موتورهای تکنولوژی بالا و راندمان خوب به بازار عرضه می شد ، از جمله موتور 1.8 لیتری با قدرت 101 اسب بخار و تورک 153 نیوتن متر ، موتور دو لیتری با 121 قوه اسب و تورک 176 نیوتن متر که همگی مدلهای نامبرده به صورت 2 سوپاپ برای هر سیلندر می باشد.

در ردیفهای بالاتر موتورهای چهار سوپاپ 2 لیتری با 2 میل سوپاپ بالایی با 150 اسب قدرت و 183 نیوتن متر و همچنین موتورهای اخیر با کمک سیستم توربو ام-آی 16 قدرت خود را به 196 اسب بخار و 196 نیوتن متر و رینگهای 16 اینچی و لاستیکهای 205 خود که تی16 نامیده می شود ، می تواند شتاب صفر تا صد خود را به 7 ثانیه برساند و حداکثر سرعت 230 کیلومتر را به دست آورد.

پژو 405 همچنان با موتور دیزل 1905 سی سی نیز عرضه شده که مدل معمولی با قدرت 68 اسب بخار و مدل توربو با 90 اسب بخار اتومبیل بسیار کم مصرفی می باشند.

پژو 405
قیمت پژو 405

مدلهای پژو 405

پژو 405 در دو مدل جی-ال و جی-ال-ایکس به بازار عرضه شده و یکی از بهترین اتومبیلهای مونتاژ شده در ایران می باشد. بدنه پژو 405 ایران در عین زیبایی و جاداری با طرح آئرودینامیک و با ضریب 31% در برابر جریان هوا مقاومت ناچیزی دارد.

فاصله دو محور عقب و جلو از هم 2669 میلیمتر بوده که مانند تمامی مدلهای پژو از حد متوسط کلاس خود فراتر می باشد. اکسل پژو 405 مجهز به بازوهای عرضی و فنرهای مارپیچ مجهز به فنر لول و کمک فنر ضد چرخش به کمک فنرهای دو جهته می باشد.

سیستم تعلیق هر یک از چهار چرخ به صورت مستقل عمل کرده که سبب راحتی سرنشینان و چسبندگی بهتر در جاده و در مانورها می گرد.

سیستم فرمان از نوع دنده شانه ای بوده که به صورت وضعیت بالا و پایین می توان بر حسب قد راننده آن را تنظیم نمود .

تعداد دور غربال فرمان 4.1 دور و شعاع گردش 5.5 متر است. توضیح آن که تعداد دور قفل در قفل در مدل جی-ال-ایکس که مجهز به کمک هیدرولیک است 3.1 دور می باشد.

پژو 405 ایران

پژو 405 ایران دارای دو گاردان بوده و دیفرانسیل جلو می باشد و از این نقطه نظر تقسیم وزن 1020 کیلوگرمی خالص آن 605 کیلوگرم در جلو و 415 کیلوگرم بر روی اکسل عقب می باشد که نسبت تقسیم 59.3% در جلو و ر40.7% در عقب فراهم می آورد.

توضیح آنکه مدل جی ال ایکس پژو که وسایل آسایش بیشتری چون کولر ، فرمان هیدرولیک ، قفل مرکزی ، شیشه های برقی برای سرنشینان جلو و شیشه رنگی را فراهم می آورد ، وزنی حدود ر10 کیلوگرم سنگین تر از مدل جی-ال دارد.

حداکثر سرعت پژوی 405 ایران 177 کیلومتر در ساعت بوده که این اتومبیل می تواند شتاب صفر تا یکصد کیلومتر را در زمان 12 ثانیه بپیماید.

ایمنی پژو 405

بادشکنهای جلو ،لبه سپر ، برف پاک کنهای متناسب با شیشه های جلو و عقب ، درها با واشرهای لاستیکی خمیده که به کاپوت کاملا کیپ شده است، کناره های خمیده تحتانی، دستگیره های در داخل قرار داده شده، آینه های دید عقب با دو زاویه پهن جهت رسیدن به بهترین وضعیت ایمنی تعبیه شده اند. سیستم ترمزها با نوع موتور و نه با میزان تجهیزات هماهنگی دارد. ترمزهای دیسکی با ابزار اندازه گیری شناور در قسمت جلو، ترمز کاسه ای عقب، مدار هیدرولیک با شکل (ایکس انگلیسی) و فرمان هیدرولیک، ضربه گیرهای کناری تمام درها، ایمنی در کوچکترین جزئیات درنظر گرفته شده است. دربهای مستحکم محافظت مسافران را در حوادث رانندگی ضربات کناری افزایش می دهند.

کیفیت، بهبود و آسایش، سه نکته کلیدی که بر مفهوم 405 سایه افکنده است در تمامی جنبه های آن اعمال شده است. هر کدام از بازبینی ها جهت داشتن بهترین تمرکز راننده تعبیه شده است و تمامی ملزومات در خصوص آسایش و ایمنی را در بر دارد.

مدل استیشن

با توجه به فرهنگ مردم کشورمان ، پر جمعیت بودن اکثر خانواده ها و نوع ارتباطات فامیلی که در این فرهنگ جاریست ، حکم می کند که خودرویی با فضای مناسب جهت سرنشینان و همچنین محل اثاثیه ، در ایران خودرو تهیه گردد که پس از تولید خودروی 405 سواری به دلیل نزدیک بودن قطعات زیادی از این مدل با مدل استیشن خودروی 405 ، شرکت ایران خودرو تصمیم به تولید خودروی استیشن هم نموده است. ر

تا نیاز بازار را با توجه به توضیحات فوق بر طرف نماید که تولید انبوه خودرو در تیراژ بسیار کمتری از خودروی مشابه سواری هم اکنون در خطوط تولیدی شرکت ایران خودرو ادامه دارد و در اختیار هموطنان قرار می گیرد.

پژو 405
قیمت پژو 405

ایمنی

چراغ اخطار تمام شدن لنت ترمز
برف پاک کن با زمان سنج
سیستم قفل مرکزی با درب صندوق بار
چراغ مه شکن عقب
آینه داخلی دید در شب (قابل تنظیم) ر
برف پاک کن شیشه عقب
نوارهای محافظ اطراف بدنه

مدل slx

405 SLX

خودرویSLX 405 مدل بهبود یافته خودروی 405 است که در همان کلاس ابعادی و با استفاده از عملکردهای جدید طراحی و عرضه می شود.

وی افزود: به منظور ارتقای ایمنی و عملکرد و ایجاد زیبایی، سیستم ها و زیر سیستم های پ 405 در مدل جدید بهسازی و به روز رسانی شده است.

دکتر منطقی اظهار داشت:انجام تغییرات مورد انتظار مشتری با بهبود عملکرد خودرو ، حفظ و گسترش سهم بازار ایران خودرو در بخش خودروهای سواری متوسط، افزایش رقابت پذیری خودروی405 و استفاده حداکثر از ظرفیت های موجود با حداقل سرمایه گذاری از جمله اهداف عرضه خودروی جدید است .

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو یاد آور شد :در مدل جدید 405، ضمن استفاده از سیستم بهبود یافته کنترل موتور (EMS ) Valeo ، در غربیلک فرمان قابلیت نصب کیسه هواایجاد شده است.

پژو 405

وی قابلیت نصب سیستم ترمز ضد قفل ( (ABS به صورت اختیاری و تغییر قفل در موتور جهت افزایش ایمنی و سهولت باز شدن در موتور در شرایط اضطراری را از جمله دیگر تغییرات ایجاد شده در این خودرو عنوان کرد و گفت:با ایجاد امکان بازشدن در صندوق از داخل کابین، امنیت خودرو و با استفاده از دو مخزن گاز 35 لیتری فضای قابل استفاده صندوق عقب افزایش و مکانیزم تنظیم پشتی صندلی های جلو ازچرخشی به اهرمی تغییر یافته است.

وی طراحی جلوپنجره ، آیینه های جانبی ، چراغ مه شکن جلو، براگیر ((SPOILER به همراه چراغ ترمز سوم

، مجموعه چراغ های جلو و عقب و سپررنگ شده جلو و عقب را از جمله تغییرات خارجی خودرو عنوان کرد و گفت: دراین محصول تغییرات داشبورد به منظور استفاده راحت تر و بهتر از سیستم های موجود در پنل مرکزی و نیز ایجاد نمای جدید انجام شده است.

مدیر عامل ایرن خودرو اظهار داشت:دراین محصول ازطرح جدید دوخت و پارچه جهت راحتی بیشتر سرنشینان استفاده شده است.

دکتر منطقی، طرح جدید رودری، طرح جدید سقف کاذب و استفاده از تریم با رنگ متنوع را از دیگر ویژگی های SLX 405 دانست و افزود: این پروژه از مهر ماه سال 85 با 1480 نفر روز نیروی انسانی به انجام رسیده است.

منبع: سایت http://www.carnp.com

تیپ های پژو 405

  • پژو 405 GL
  •  پژو 405 GLI
  • پژو 405 GLX
  • پژو 405 SLX
  • پژو 405 استیشن
  • ولی اکنون پژو 405 در سه تیپ تولید می شود:
  • پژو 405 GLX ( جی ال ایکس )
  • پژو 405 GLX CNG ( مدل دو گانه سوز )
  • پژو 405 SLX
تولید 405 در کدام کشورها می باشد؟

پژو 405 که علاوه بر فرانسه، در انگلستان هم تولید می ‎شود، یکی از بهترین خودروهای مونتاژشده در ایران است و شرکت ایران خودرو تمام تلاشش را کرده تا این خودرو را به عنوان بهترین اتومبیل تولیدی در خاورمیانه معرفی کند. 405، زمانی جزو زیباترین خودروهای موجود در بازار ایران، از نظر طراحی بدنه، محسوب می ‎شد و طرفداران بسیاری هم داشت و البته دارد

اتاق جادار و بزرگ این خودرو، یکی از دلایل محبوبیت آن است. ۴۰۵، در برابر جریان هوا مقاومت ناچیزی (با ضریب ۳۱ درصد) دارد که این هم یکی دیگر از مزایای آن به شمار می‎رود.

بد نیست بدانید که سیستم تعلیق در هر یک از ۴ چرخ ۴۰۵، به صورت جداگانه عمل می ‎کنند که این ویژگی باعث چسبندگی بهتر ماشین در جاده و مخصوصا پیچ ‎ها می ‎شود و در نتیجه، سرنشینان آرامش بیشتری را هنگام سفر تجربه می ‎کنند.

سیستم فرمان پژو ۴۰۵، دنده شانه‌ای است؛ یعنی راننده می ‎تواند برحسب قد خودش آن را بالا و پایین ببرد و تنظیم کند.

به نقل از نمناک:

تجهیزات و امکانات رفاهی پژو 405 GLX دوگانه سوز :

استاندارد آلایندگییورو4بهینه
ترمزترمز ضد قفل ABS و EBD،ترمز جلو دیسکی خنک شونده، ترمز عقب کاسه ای
کیسه هوای ایمنیکیسه هوای راننده و سرنشین
فرمانهیدرولیک
سیستم تهویهدستی
سیستم صوتیبلندگوی جلو، سیستم صوتی پیشرفته
چراغهاچراغ نقشه خوان
آیینه هاآیینه های جانبی برقی
شیشه هاشیشه بالابر برقی درهای جلو
تزئیناتتریم بژ، مجموعه جدید داشبورد (پشت آمپر، کنسول وسط، سر دسته دنده، پنل وسط)
تجهیزات ایمنیایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی
رینگ و لاستیکفولادی 14اینچ
صندلیتنظیم اهرمی پشتی صندلی جلو
سایر تجهیزاتکلید بازکن صندوق عقب از داخل اتاق

معایب پژو 405 (صرف نظر از تیپ)

مدل های جدید پژو 405 در بخش موتور بسیار بیشتر از مدل های قدیمی دچار مشکل می شوند.
قطعات مصرفی مثل بوش ها و لنت ها کیفیت شان نسبت به مدل های قدیمی افت کرده است.
قطعات جانبی موتور، مثل پمپ بنزین و یا کویل در مدل های جدید پژو 405، نسبت به گذشته بیشتر خراب می شوند.
در مدل های جدید پژو 405 که حتی بسیار کم کارکرد هم هستند، خطاهای مختلفی در ECU آنها مشاهده می شود که بعضاً با دیاگ هم مشکل حل نمی شود و باید حتماً یک سنسور و یا قطعه تعویض شود تا خطا رفع شود که این کار هزینه بر است.

در مدل های پایین پژو 405 با ضعف کوئل مواجه هستیم به گونه ای که اگر چند قطعه برقی همزمان روشن باشند برق خودرو ضعیف می شود و ماشین دور نمی گیرد.
ضریب گیربکس مناسب این خودرو نیست و موتور فشار بالایی را تحمل می کند.

معایب خاص پژو 405 تیپ GLX

قدرت ترمزگیری در این تیپ، به دلیل ترمزهای کاسه ای قدیمی و ناکارآمد در محور عقب، چندان دلچسب نیست.
تنها یک ایربگ برای راننده در کابین پژو 405 تیپ GLX نصب می شود که از نظر ایمنی مناب نیست.
این تیپ پژو 405، دردسر کم کردن روغن (روغن ریزی) دارد.
پژو 405 تیپ GLX مصرف سوختش بالاست و خودرویی پر مصرف محسوب می شود.
برای مناطق گرمسیر مناسب نیست و در این شرایط آب و هوایی، بسیار واشر سرسیلندر می سوزاند.
.عیب بزرگ پژو 405 تیپ GLX این است که خیلی نسبت به آب و روغن حساس است به گونه ای که چنانچه در صورت غفلت و عدم توجه یکی از اینها کم بشود حسابی خرج روی دست تان می اندازد.
کابین ماشین زود به صدا می افتد.
ترمز در بسیاری از اوقات خصوصا روی دست انداز های جاده قفل می کند.
داشبورد از جنس پلاستیک خشک است.

معایب خاص پژو 405 تیپ SLX

موتور این تیپ، گشتاور کمتری نسبت به تیپ GLX دارد.
این تیپ شتاب کمتری دارد به گونه ای که حتی 405های معمولی را هم نمی تواند در شتابگیری پشت سر بگذارد و از آن سبقت بگیرد.
دسته موتورها در این تیپ کمی ضعیف هستند.
سر و صدای زیاد موتور خودرو ازار دهنده است.
کیفیت داشبورد آن چندان رضایت بخش نیست.
ایربگ آن زود از کار می افتد و آلارمش روشن می شود.
اگر مشکلات گیربکس و ایرادات برقی پیدا کند یا روغن ریزی داشته باشد یا اینکه به طور کلی موتور این تیپ اگر دچار نقص شود خرج زیادی را بر روی دست مالک خود باقی می گذارد.
چراغ های جلو کم نور است.
جلو پنجره غیر همرنگ بدنه است.
درموقع کلاج صدایی جیغی به گوش میرسد که به دلیل نگه دارنده اگزوز است.
بی کیفیتی کلید شیشه بالابر که در اکثر اسالا یکسها خرابی زود حادث می شود.
رودری هایش کیفیت پایینی دارد.
بدلیل این که کیفیت داشبورد وتجهیزات داخل پایین هستش زود به سروصدا می افتد.
کیفیت مواد اولیه داخل کابین خیلی ضعیف است.
معایب خاص پژو 405 تیپ دوگانه سوز (CNG)
گشتاور این تیپ در حالت گازسوز پایین است.

رنگ بندی پژو 405

بژ – بژ اسپرت – زغالی – دلفینی – نوک مدادی – مشکی متالیک – خاکستری – آبی نفتی – سفید – عنابی – رنگ متال – زرشکی – زیمنس – زرد – زیتونی – سیاه- سفید اسپرت – نوک مدادی – نقره ای اسپرت – نقره ای متالیک – طلایی – طوسی – یشمی – تمام رنگ

شرایط فروش پژو 405

شرایط فروش پژو 405 در نمایندگی های مجاز یران خودرو و بازار بصورت زیر می باشد:

پیش فروش – قسطی – شرایطی – ثبت نامی – ثبت نام نقدی –

سایت هایی که می توان پژو 405 صفر و کارکرده خریداری نمود؟

دیوار – شیپور – با ما  – یدک اول– اینستاگرام  – همراه مکانیک

در سایتهای دیوار ، شیپور، باما ، می توان پژو 405 بصورت نو ، دست دوم ، استوک، صفر ، دوگانه سوز صفر و کارکرده ، شرایطی ، نقدی و اقساطی از سایر شهرهای ایران : تهران -شیراز – کرمان -زاهدان -زنجان – زابل -ساری – لار – کرج-مازنداران – اصفهان- بندر عباس

را در طرح های دوگانه  – فول آپشن – قدیمی – با موتور زانتیا – tu5  – داشبورد کرم – استیشن – اتوماتیک – توربو – تی یو فایو – تیونینگ – عادی – طرح جدید – پنل جدید -داشبورد جدید -فرانسوی – glx  جی ال ایکس – اس ال ایکس slx بنزینی با موتور 16 سوپاپ  – اسپرت  –

پژوو 405بنزینی – پنوماتیک  – 405تاکسی –  شوتی – شاسی بلند در شیپور- تصادفی  -سفارشی – پژو 405 وانتی – پژو 405 اس ال ای کس هیبرید-  کروک – کلاس 25637- تمام رنگ تهران – گازوئیلی – کاربراتوری – انژکتوری – گیربکس اتومات –

لیموزین – لوکس – لاتی لیزینگی – لیزینگ فرهنگیان – سمط – لشکری – – پژو 405 طرح پرشیا – طرح bmw  – و صفر کارخانه  در مدل های سال 70 – 85 – 71 – 72 -81 -82 -83 – 85 -86 – 88 -89 -90 -91 -92 -93 -94 -95 -96 -97 -98و …. را  خریداری نمود.

مشخصات فنی پژو 450

کد کلاس(های) خودرو 25638 و25637 و25634
نوع موتور XU7JP/L3
حجم موتور (cc) 1761
حداکثر توان موتور (hp) 100 اسب بخار در 6000 دور در دقيقه
حداكثر گشتاور (Nm) 153 نيوتن متر در 3000 دور در دقيقه
نسبت تراكم 9.3
تعداد سوپاپ 8……. پژو 405 چند اسب بخار دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *