نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

نکات مهمی که در خرید لاستیک خودرو بایستی توجه کنیم :

لاستیک خودرو

نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

لاستیک یکی از اجزای مهم و اساسی خودرو است که با وجود سادگی ، نکات فراوانی در خرید آن وجود دارد که بایستی به آن توجه کرد .

در این مقاله از یدک اول نکاتی مهم در مورد خرید لاستیک بیان شده که افراد بتوانند بهترین لاستیک خودرو را انتخاب نمایند.

  • سرعت مجاز: حداکثر سرعتی که لاستیک میتواند به مدت 10 دقیقه تحمل کند  سرعت مجاز نامیده میشود که با یکی از حروف لاتین A تا Z نشان میدهند.

چنانچه بر روی لاستیک حداکثر سرعت اعمال شود، ولی دارای تنظیم فشار باد نباشند و یا بار اضافه بر آن وارد شود، آسیب می بیند و می ترکد.

  • سایز لاستیک : افراد، برای خرید لاستیک ، اعداد و حروفی را بیان می کنند که روی لاستیک قدیمی خود دیده اند. ما معانی آن را برای شما بیان میکنیم:

اندازه لاستیک خودرو با علایمی مانند R13-165/65 نشان میدهند که به شرح زیر است:

165 : پهنای لاستیک بر حسب mm  (میلی متر)

65 : نسبت ارتفاع دیواره لاستیک  به پهنای آن برحسب درصد ( % )

R   : رادیال

13 : قطر رینگ بر حسب اینچ

  1. بار مجاز : شاخصه وزن لاستیک میزان باری می باشد که  به لاستیک وارد میشود. بیش از حد بودن وزن بار،  موجب ترکیدن لاستیک و تصادف می شود . بهتر است با توجه به فشاری که بار زیاده از حد در خودرو به لاستیک ها وارد می شود، اقدام به حمل بار با وسایل نقلیه خود کنیم.
  2. اهمیت تاریخ تولید تایر در هنگام خرید : اگر تاریخ مصرف لاستیک بگذرد ، خطرات زیادی را منجر میشود زیرا این امکان دارد لاستیک به صورت ناگهانی ترکیده شود و باعث تصادف و یا حتی مرگ شود
  3. توجه به حداکثر فشار باد در زمان خرید لاستیک : میزان فشار باد مجاز لاستیک را می توان بر روی دیواره کناری آن مشاهده کرد. برای برخی لاستیک ها حداکثر فشار مجاز 32psi، برای بعضی 44psi  و برای برخی از لاستیک ها تا 50psi  میباشد.
  4. مقاومت حرارتی : مقاومت حرارتی تایرها با حروف لاتین و به ترتیب از بالا ترین تا پایینترین درجه، با حروف A، B  و C مشخص می کنند
  5. چسبندگی : میزان قابلیت متوقف کردن خودرو در جاده های خیس را نشان میدهند. داشتن چسبندگی بالا به معنای این است که لاستیک، در مسافت کوتاهتری نسبت به لاستیک با چسبندگی پایینتر خودرو حامل خود را در جاده های خیس متوقف کند. میزان چسبندگی از بیشترین تا کم ترین، به ترتیب با حروف  B   ، A   ، AA   و C  نشان می دهند.
  6. ساییدگی : این عدد، میزان سایش لاستیک را نشان میدهد و عدد بالا تر بیانگر زمان طولانی ساییده شدن لاستیک میباشد مثلا ، زمان ساییده شدن یک تایر با کد ساییدگی 400 ، 2 برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.
  7. برند : از دو یا چند برند متفاوت در خرید لاستیک، استفاده نکنید زیرا هریک از آنها ساختار، اندازه و نوع متفاوت دارند که باعث افزایش خطر و ریسک در رانندگی می شود.

نتیجه گیری کلی :

موارد فوق را هنگام خرید تایر مورد نیاز برای خودرو خود رعایت کرده و در نظر داشته باشید که به همان نسبت که توقع شما از تایر مورد نظر بالاتر می‌رود، قیمت لاستیک نیز بالاتر بوده، اما این مسئله نباید شما را وادار به خرید ارزان ترین‌ها بکند چرا که امنیت شما در مرحله اول مهم‌ترین اولویتی است که باید در نظر داشته باشید و آن را با خرید لاستیک ارزان به خطر نیندازید.

برای خرید و سفارش انواع قطعات خودرو از قبیل لاستیک خودرو اتومبیل با ما همراه باشید:

با خرید قطعات با کیفیت سرمایه خود را حفظ کنید

یدک اول تخصصی ترین مرجع قطعات بدنه گروه های خودرو سازی ایران خودرو و سایپا

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
آذر 1, 1399