میل لنگ چیست و چه عملکردی دارد؟

میل لنگ جزئی از موتور است که حرکت عمودی پیستون ها را به حرکت چرخشی لازم برای حرکت وسیله نقلیه تبدیل می کند. انرژی میل لنگ چرخان از طریق چرخ دنده و سیستم انتقال نیرو عبور می کند ، سپس از طریق میل بادامک (در وسایل نقلیه دیفرانسیل عقب) یا ترانزیکس (در وسایل نقلیه دیفرانسیل جلو) و به چرخ های محرکی که ماشین را حرکت می دهند منتقل می شود.

میل لنگ چیست و چه عملکردی دارد؟

میل لنگ یک قطعه کیت سنگین است که معمولاً از فولاد یا آهن ساخته شده و در قسمت پایین موتور قرار دارد. این از طریق میله های اتصال به پایه پیستون ها متصل می شود که از نقطه مرکزی میل لنگ به شکل زیگ-زاگ در نقاط جابجایی به پایه های میل لنگ متصل می شوند. این تنظیمات همان چیزی است که حرکت عمودی پیستون ها را قادر می سازد تا میل لنگ را بچرخانند و انرژی چرخشی ایجاد کنند.

 

در حالی که میل لنگ وظیفه ایجاد این انرژی در حال چرخش را دارد ، اما کارهای دیگری را نیز انجام می دهد. روی انتهای میل لنگ روبروی چرخ دنده قرقره ای قرار دارد که تسمه محرک به آن متصل است. این تسمه محرک از حرکت میل لنگ تغذیه می کند و قطعات مختلفی را که در قسمت جلوی موتور قرار دارند تأمین می کند ، از جمله دینام (که هنگام حرکت خودرو نیروی الکتریکی را تأمین می کند) ، کمپرسور تهویه هوا و پمپ فرمان برقی ، از جمله موارد دیگر .

میل لنگ چیست و چه عملکردی دارد؟

حرکت میل لنگ نیز از طریق اتصال آن به میل بادامک از طریق تسمه تایم مستقیماً به ورودی سوخت و هوا به سیلندرها متصل است. هماهنگ سازی حرکت میل لنگ و میل بادامک برای عملکرد موتور بسیار مهم است.

 

چه چیزی می تواند اشتباه انجام شود؟

میل لنگ سنگین و فوق العاده ناهموار است و احتمال شکستن یا ترک خوردن آن وجود ندارد مگر اینکه به شدیدترین نیروها و فشار وارد شود. با این حال ، ممکن است اتفاق بیفتد و اگر چنین شود وسیله نقلیه به جایی نخواهد رفت و ممکن است نیاز به یک موتور کاملاً خرد و بازرسی ، حتی حتی تعویض موتور داشته باشد ،

 

آنچه بیشتر اتفاق می افتد خرابی اجزای جانبی حیاتی برای عملکرد میل لنگ است. این قطعات معیوب همچنین می توانند منجر به صدمه ای ناگوار شوند ، اما در صورت گرفتگی سریع مشکل می توان آنها را تعمیر یا تعویض کرد.

 

مهر و موم میل لنگ: مانند تمام قطعات متحرک موتور ، برای اطمینان از عملکرد روان میل لنگ ، روانکار نیز مورد نیاز است. در صورت ترک خوردن یا شکستگی میل لنگ ، روغن می تواند خارج شود و در صورت حل نشدن ، اصطکاک و گرمای ناشی از آن می تواند خم شود و به شدت میل لنگ را آسیب برساند.

مهر و موم میل لنگ در انتهای قرقره میل لنگ قرار دارد و برای جذب ارتعاشات موتور طراحی شده است. در صورت خرابی ، افزایش لرزش و لرزش حاصل می تواند به میل لنگ و سایر اجزای متصل به آن آسیب برساند.

 

سنسور میل لنگ: سنسور میل لنگ یک وسیله الکترونیکی است که توسط سیستم مدیریت موتور خودرو برای نظارت بر موقعیت و سرعت میل لنگ مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم برای تعیین زمان تولید جرقه برای اشتعال مخلوط سوخت و هوا در سیلندر از این داده ها استفاده می کند. در صورت خرابی سنسور میل لنگ ، ممکن است راه اندازی ماشین دشوار باشد یا اصلاً روشن نشود.

 

بلبرینگ ها: یاتاقان های میل لنگ اجازه حرکت و چرخش روان میل لنگ را می دهد و اصطکاک بین آن و بلوک ثابت موتور بالای آن را که شامل پیستون ها است کاهش می دهد. در صورت خرابی این یاتاقان ها – ممکن است در اثر آلودگی و آلودگی روغن روان کننده آسیب ببینند ، یا وقتی نشتی از سیستم بدون روغن کافی خارج شده باشد – در نتیجه فشار و اصطکاک می تواند به حدی برسد که آسیب جدی وارد شود.

 

همه این موارد در صورت نادیده گرفتن منجر به آسیب فاجعه بار موتور خواهد شد. اگر میل لنگ به درستی تعادل نداشته باشد ، اگر بلبرینگ از کار بیفتد یا لرزش خیلی شدید باشد ، آسیب می تواند نه تنها از میل لنگ بلکه از طریق موتور به میله های اتصال ، پیستون ها ، سوپاپ ها منتقل شود. . . خلاصه فاجعه

 

علائم و هزینه ها

مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد عملکرد ناهموار ، صدای کوبیدن موتور ، خرابی موتور ، قرائت فشار کم روغن ، توقف متناوب و افزایش لرزش از طریق خودرو است. همه اینها می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در سیستم میل لنگ باشد.

 

اگر خود میل لنگ محل مشکل باشد ، هزینه آن می تواند سنگین باشد. تعویض میل لنگ یک کار اصلی تعمیراتی است که نیاز به یک روز کامل یا بیشتر از یک مکانیک واجد شرایط دارد. اگر مشکل از یک جز محیطی باشد ، زمان و هزینه آن کمتر خواهد بود. برای اطمینان از یک راه حل ارزان تر ، علائم ذکر شده در بالا را نمی توان نادیده گرفت. یک مکانیک واجد شرایط قادر به تشخیص و پیگیری دقیق مشکل خواهد بود و اطمینان حاصل خواهد کرد که هرگونه تعمیر یا تعویض به درستی انجام شده است.

 

 

حدیث عباسی
تیر 24, 1400