موتورهای HEMI چگونه کار می کنند

موتورهای HEMI چگونه کار می کنند

اگر ماشین دوست دارید ، احتمالاً نام موتور HEMI را شنیده اید. اگر متولد دهه 1960 یا قبل از آن هستید ، پدیده ایجاد شده توسط موتورهای HEMI کرایسلر را در دهه های 1950 ، 60 و 70 به یاد می آورید. اگر اتومبیل های عضلانی را دنبال می کنید یا مسابقه درگ می کنید ، می دانید که موتور 426 HEMI به دلیل عملکردش یک موتور محبوب است. احتمالاً شما هم در مورد موتورهای HEMI شنیده اید که کرایسلر از سال 2003 کامیون های دوج شروع به استفاده از آنها کرده است.

How HEMI Engines Work

 

اما حتی اگر در مورد اتومبیل ها و موتورها کم و یا چیزی بدانید ، کلمه “HEMI” ممکن است برای شما معنی داشته باشد. این کلمه مترادف موتورهای بزرگ و قدرتمند شده است. در این مقاله ، شما با موتور HEMI آشنا خواهید شد و خواهید فهمید که چرا موتورهایی که از طرح HEMI استفاده می کنند چنین ماشینهای بسیار خوبی هستند.

تولد HEMI

موتور HEMI برای اتومبیل در سال 1948 متولد شد – هری وستلیک و چند نفر دیگر یک موتور 6 سیلندر همی را برای جگوار تولید کردند. چند سال بعد ، در سال 1951 ، کرایسلر یک موتور 180 اسب بخاری HEMI V-8 را در چندین مدل ارائه داد. حجم موتور کرایسلر HEMI 331 اینچ مکعب (5.4 لیتر) بود ، بنابراین به عنوان “331 HEMI” شناخته می شود.

این روزها به نظر می رسد 180 اسب بخار نیرو ندارد. اما در سال 1951 ، 180 اسب بخار چیزی شنیده نشده بود. این یک قدرت شگفت انگیز برای روز بود و به “افسانه HEMI” دامن زد.

کرایسلر به بهبود طراحی HEMI ادامه داد و در سال 1956 یک طرح 354 اینچی مکعبی ، در 1957 یک طرح 392 اینچی مکعبی و در سال 1964 یک نسخه 426 اینچی مکعبی (7 لیتری) منتشر کرد. موتور 426 مجموعه HEMI را تنظیم کرد افسانه در سنگ هنگامی که در مسابقه Daytona 500 NASCAR 1964 مقام اول ، دوم و سوم را کسب کرد. 426 خیابان HEMI در سال 1965 با تولید 425 اسب بخار تولید شد.

بلوک و هد 426 هنوز هم امروز از دوج موجود است. 426 HEMI یک نیروگاه محبوب برای مسابقات درگ ، اتومبیل های خنده دار و اتومبیل های عضلانی است.

در بخش بعدی ، ما به نحوه طراحی HEMI برای برق نگاه خواهیم کرد.

  • مقایسه HEMI با طراحی موتور Flathead
  • موافقان و مخالفان HEMI
  • دوج HEMI مگنوم
  • مقایسه HEMI با طراحی موتور Flathead

چیزی که به کرایسلر HEMI 1951 اجازه تولید انرژی بسیار بیشتری نسبت به سایر موتورهای آن روز را داد ، کارایی محفظه احتراق بود.

در یک موتور HEMI ، قسمت بالای اتاق احتراق نیم کره است. ناحیه احتراق در سر مانند نیمی از کره شکل گرفته است. گفته می شود موتوری از این دست دارای “سر نیمکره” است. در یک سر HEMI ، شمع به طور معمول در بالای محفظه احتراق قرار دارد ، و دریچه ها در دو طرف محفظه احتراق باز می شوند.

بیشتر اتومبیل های قبل از دهه 1950 از آنچه به عنوان سر تخت معروف بود استفاده می کردند و بسیاری از موتورهای ماشین چمن زنی امروزه نیز از طرح تخت استفاده می کنند زیرا ساخت آن هزینه کمتری دارد. در یک موتور سر تخت ، سوپاپ ها به جای سر در بلوک قرار دارند و در محفظه ای در کنار پیستون باز می شوند.

هد در موتور سر تخت بسیار ساده است – این یک ریخته گری فلز جامد است که سوراخ سوراخ شده ای در آن وجود دارد تا شمع را بپذیرد. میل بادامک موجود در بلوک مستقیماً روی ساقه سوپاپ فشار می آورد تا دریچه ها را باز کند و دیگر نیازی به فشارهای دستی و بازوهای راکر نیست. در طراحی سر تخت همه چیز ساده تر است. مشکل موتور سر تخت ، بازده حرارتی آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

موافقان و مخالفان HEMI

قسمتهای مختلفی از طراحی موتور وجود دارد که میزان نیرویی را که می توانید از هر بار احتراق دریافت کنید کنترل می کند. مثلا:

شما می خواهید تمام گاز موجود در سیلندر را بسوزانید. اگر این طرح باعث سوختن هر یک از گازها شود ، این انرژی استفاده نشده است.

شما می خواهید حداکثر فشار سیلندر زمانی رخ دهد که میل لنگ در زاویه مناسب قرار داشته باشد ، بنابراین تمام انرژی را از فشار خارج کنید.

شما می خواهید با کمترین میزان انرژی موتور مکش هوا و سوخت را در محفظه احتراق و هل دادن اگزوز به بیرون انجام دهید.

شما می خواهید تا حد ممکن گرما را به سرها و دیواره های سیلندر از دست دهید. گرما یکی از مواردی است که فشار را در سیلندر ایجاد می کند ، بنابراین گرمای از دست رفته به معنای فشارهای اوج کمتر است.

مزایای HEMI

آخرین مورد در لیست بالا یکی از مزایای اصلی هد HEMI در برابر موتور تخت است. سطح باعث اتلاف گرما می شود. سوختی که نزدیک دیواره های سر است ممکن است آنقدر خنک باشد که به طور م efficientثر سوزانده نشود. با یک سر صاف ، مقدار سطح نسبت به حجم محفظه احتراق زیاد است. در یک موتور HEMI ، سطح آن بسیار کمتر از یک سر صاف است ، بنابراین گرما کمتر می شود و فشار اوج می تواند بیشتر باشد.

عامل دیگری که دارای سر HEMI است اندازه آن است

شیرآلات از آنجا که سوپاپ ها در دو طرف مخالف سر قرار دارند ، فضای بیشتری برای دریچه ها وجود دارد. طراحی موتور پیش از HEMI یک محفظه احتراق به شکل گوه با دریچه ها در راستای یکدیگر بود. ترتیب داخلی اندازه شیر محدود است. در یک موتور HEMI ، سوپاپ ها می توانند بزرگ باشند بنابراین جریان هوا از طریق موتور بهبود می یابد.

معایب HEMI

اگر موتورهای HEMI از همه این مزایا برخوردار هستند ، چرا همه موتورها از هد های نیم کره ای استفاده نمی کنند؟ به این دلیل که امروزه حتی پیکربندی های بهتری نیز در دسترس است.

چیزی که یک سر نیم کره هرگز نخواهد داشت چهار دریچه در هر سیلندر است. زوایای شیر آنقدر دیوانه است که طراحی سر تقریباً غیرممکن است. داشتن فقط دو سوپاپ در هر سیلندر در مسابقات درگ یا NASCAR مسئله ای نیست زیرا موتورهای مسابقه در این دسته ها به دو سوپاپ در هر سیلندر محدود می شوند. اما در خیابان ، چهار سوپاپ كوچكتر از دو سوپاپ بزرگ به موتور اجازه می دهد تا راحت تر نفس بكشد. موتورهای مدرن از طراحی پنتروف برای قرار دادن چهار سوپاپ استفاده می کنند.

دلیل دیگر اینکه اکثر موتورهای با کارایی بالا دیگر از طراحی HEMI استفاده نمی کنند میل به ایجاد محفظه احتراق کوچکتر است. محفظه های کوچک گرمای از دست رفته در هنگام احتراق را بیشتر کاهش می دهند ، و همچنین مسافتی را که در جلوی شعله باید طی شود از بین می برند. طراحی جمع و جور pentroof در اینجا نیز مفید است.

موتور Dodge HEMI سنتی از قدرت HEMI را ارائه می دهد تا یک موتور V-8 345 اینچ مکعبی (5.7 لیتری) با سرهای نیمکره ارائه دهد.

این موتور 345 اسب بخار قدرت تولید می کند و از نظر موتور بسیار خوب با سایر موتورهای بنزینی در کلاس خود مقایسه می شود.

به عنوان مثال :

دوج 5.7 لیتری V-8 – 345 اسب بخار در 5400 دور در دقیقه

فورد 5.4 لیتری V-8 – 260 اسب بخار در 4500 دور در دقیقه

GMC 6.0 لیتری V-8 – 300 اسب بخار در 4400 دور در دقیقه

GMC 8.1 لیتری V-8 – 340 اسب بخار در 4200 دور در دقیقه

دوج 8.0 لیتری V-10 – 305 اسب بخار در 4000 دور در دقیقه

فورد 6.8 لیتری V-10 – 310 اسب بخار در 4250 دور در دقیقه

موتور 5.7 لیتری HEMI Magnum V-8 از دوج رام 2003

موتور 5.7 لیتری HEMI Magnum V-8 از دوج رام 2003

موتور HEMI Magnum دارای دو سوپاپ در هر سیلندر و همچنین دو شمع در هر سیلندر است. دو شمع کمک می کند تا مشکلات انتشار که موتورهای قبلی HEMI کرایسلر را آزار داده است ، حل شود. این دو شاخه دو جبهه شعله را شروع می کنند و احتراق کامل را تضمین می کنند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
تیر 22, 1400