مبدل گشتاور چه کاری انجام می دهد ؟

تمام گیربکس های اتوماتیک سنتی متکی به مبدل گشتاور بین موتور و گیربکس هستند. از آنجا که مبدل گشتاور دور از ذهن و ذهن نیست ، اغلب تا زمان شروع مشکلات فراموش می شود.
اگر مبدل گشتاور اتومبیل شما در حال خاموش شدن است ، احتمالاً متوجه یک یا چند علائم نگران کننده خواهید شد. برای جلوگیری از آسیب رساندن احتمالی به انتقال ، می خواهید در اسرع وقت به این مسئله رسیدگی کنید.

مبدل گشتاور چه کاری انجام می دهد؟

مبدل گشتاور خودرو
اجزای اصلی تشکیل دهنده مبدل گشتاور (از چپ به راست): جلوی جلو ، کلاچ ، توربین ، استاتور و پروانه.
اتوماتیک سنتی و بیشترین انتقال متغیر مداوم به دستگاه کوپلینگ مایعات موسوم به مبدل گشتاور متکی است. مبدل گشتاور هنگام توقف باعث می شود تا خودرو متوقف نشود. علاوه بر این ، مبدل گشتاور گشتاور موتور را تحت شتاب چند برابر می کند تا قدرت کشش را افزایش دهد.

مبدل گشتاور را می بینید که بین موتور و گیربکس قرار دارد. یک طرف مبدل روی شافت ورودی جعبه دنده قرار دارد و طرف دیگر پیچ و مهره های آن را به یک صفحه فلکس در عقب موتور می رسانیم.

پنج جز primary اصلی – پروانه ، استاتور ، توربین ، کلاچ و پوشش جلویی – مجموعه مبدل را تشکیل می دهند. هنگامی که وسیله نقلیه در حال کار است ، پروانه توسط موتور رانده می شود و به عنوان یک پمپ گریز از مرکز عمل می کند. پروانه مایع را به سمت خارج به سمت توربین هدایت می کند ، که به شافت ورودی سیستم انتقال قدرت متصل است و باعث چرخش توربین می شود.

مبدل گشتاور چه کاری انجام می دهد ؟
استاتور که توسط یک کلاچ یک طرفه پشتیبانی می شود ، بین پروانه و توربین قرار گرفته است. هنگامی که استاتور “قفل” می شود (و دور موتور از دور بیکار است) ، جریان سیال را بین پروانه و توربین هدایت می کند به گونه ای که مقدار قابل توجهی نیروی گریز از مرکز برای کار بر روی توربین در دسترس باشد. در نتیجه ، گشتاور موتور چند برابر می شود. تفاوت بین سرعت پروانه و سرعت توربین نیز خودرو را مجبور به شروع حرکت می کند.

هنگامی که سرعت پروانه و سرعت توربین تقریباً یکسان باشد ، جهت جریان سیال تغییر می کند و مبدل شروع به ورود به مرحله “اتصال” خود می کند. تغییر در جریان سیال باعث آزاد شدن کلاچ یک طرفه می شود و به استاتور امکان چرخش آزادانه را می دهد. در این مرحله ، گشتاور موتور دیگر چند برابر نمی شود.

مبدل گشتاور به خودرو اجازه می دهد بدون توقف متوقف شود.
همچنین مبدل گشتاور به خودرو اجازه می دهد بدون توقف متوقف شود. این امکان وجود دارد زیرا ، هنگامی که دور موتور کم است ، پروانه به آرامی می چرخد ​​و حداقل نیروی گریز از مرکز را تولید می کند.
همه مبدل های گشتاور مدرن دارای یک کلاچ قفل دار هستند که بین توربین و پوشش جلویی قرار گرفته است. کلاچ با ایجاد اتصال مکانیکی بین موتور و سیستم انتقال قدرت ، لغزش اتلاف انرژی درون مبدل گشتاور را از بین می برد. وقتی شرایط درست است ، کلاچ که به سمت توربین چرخانده می شود ، برای ایجاد اتصال بر روی پوشش مبدل فشار می آورد.
از مایع هیدرولیک برای اعمال کلاچ مبدل گشتاور استفاده می شود. یک رایانه – که اغلب به آن ماژول کنترل انتقال (TCM) گفته می شود – به داده های سنسورهای مختلف نگاه می کند تا تعیین کند که چه موقع کلاچ را اعمال کنید. هنگامی که TCM شرایط را درست تشخیص داد ، با یک شیر برقی کار می کند تا جریان سیال بتواند کلاچ مبدل را فعال کند.

 

علائم متداول مبدل گشتاور بد

اگر مبدل گشتاور اتومبیل شما شروع به خرابی کند ، احتمالاً یک یا چند مورد از علائم زیر را مشاهده خواهید کرد:

چراغ موتور بررسی شده روشن است
در وسایل نقلیه مدرن ، TCM عملکرد مبدل گشتاور را کنترل می کند. اگر ماژول مشکلی در مبدل یا مدار کنترل آن پیدا کند ، دستگاه چراغ موتور را روشن کرده و یک کد عیب یابی تشخیصی (DTC) را در حافظه خود ذخیره می کند. بعضی از وسایل نقلیه ممکن است در صورت بروز مشکل ، چراغ هشدار انتقال جداگانه را نیز روشن کنند.

لرزیدن
لرزش مبدل گشتاور یک مشکل رایج است که منجر به لرزش قبل یا بعد از قفل شدن کلاچ مبدل گشتاور می شود. در وسایل نقلیه قدیمی ، هنگام قفل کردن ، لرزش معمولاً در حدود 40 تا 50 MPH احساس می شد. اما بسیاری از خودروهای مدل دیررس به تدریج کلاچ مبدل گشتاور را اعمال می کنند ، بنابراین لرزیدن ممکن است در سرعت های مختلف اتفاق بیفتد.

مبدل گشتاور چه کاری انجام می دهد ؟

متوقف کردن
اگر کلاچ مبدل گشتاور آزاد نشود ، هنگام توقف ممکن است خودرو متوقف شود. مشکل تقریباً مانند یک گیربکس دستی احساس خواهد شد

گرم شدن بیش از حد

کلاچ مبدل که قفل باقی بماند می تواند باعث افزایش دمای خنک کننده موتور شود. به همین ترتیب ، یک کلاچ یک طرفه استاتور قفل شده می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور در شرایط کروز شود. یک کلاچ یک طرفه قفل شده همچنین می تواند باعث گرم شدن مایع انتقال قدرت شود و به طور بالقوه منجر به آسیب رسیدن به گیربکس داخلی شود.
زنی که به موتور بیش از حد گرم ماشین خیره شده است
یک کلاچ مبدل که قفل باقی بماند می تواند باعث افزایش دمای خنک کننده موتور شود و همچنین ممکن است مایع انتقال قدرت را به شدت گرم کند و به طور بالقوه منجر به آسیب رسیدن به گیربکس داخلی شود.
پارازیت های غیر طبیعی
یاتاقان های سوزنی فرسوده در داخل مبدل گشتاور می توانند سر و صدایی چرخان ایجاد کنند که همزمان با دور موتور است. نویز معمولاً وقتی دنده دنده است وجود دارد. در حالت خنثی ، صدا تمایل به از بین رفتن دارد.
مشکلات عملکرد اضافی
مبدل گشتاور معیوب می تواند منجر به مسائل مختلفی شود که به نظر می رسد مشکلات عملکرد موتور باشند. به عنوان مثال ، اگر کلاچ یک طرفه استاتور از نوع آزاد است ، ممکن است از توقف خودرو شتاب ضعیفی داشته باشد. از طرف دیگر ، اگر کلاچ یک طرفه قفل شود ، ممکن است خودرو در سرعت بزرگراه کمبود نیرو را نشان دهد.

کلاچ مبدل نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر کلاچ درگیر نشود ، می تواند دور موتور را افزایش دهد و باعث کاهش مصرف سوخت شود.
چگونه تشخیص دهیم که مبدل گشتاور بد است
در برخی موارد ، می توانید با انجام تست سرعت استال ، سلامت مبدل گشتاور را بررسی کنید. این تست شامل قرار دادن وسیله نقلیه در حالت دنده ای با فشار پدال ترمز ، فشار دادن پدال گاز به زمین و اشاره به حداکثر دور موتور (دور استال) روی داشبورد است.

سرعت توقف بیش از مشخصات نشان دهنده وجود مشکل در انتقال داخلی است. در همین حال ، سرعت متوقف شدن پایین تر از مشخصات ، به معلولیت گشتاور مبدل یا مشکل عملکرد موتور اشاره دارد.

متأسفانه ، تست توقف مبدل گشتاور برای همه وسایل نقلیه توصیه نمی شود. با یک دفترچه راهنمای تعمیرات یا بانک اطلاعاتی تعمیرات مشورت کنید تا ببینید آیا تست سرعت استال برای برنامه شما امکان پذیر است.

افراد حرفه ای معمولاً کلاچ مبدل گشتاور را با رانندگی وسیله نقلیه با یک ابزار اسکن در سطح OEM متصل به پورت تشخیصی پردازنده ، آزمایش می کنند. داده های کلاچ مبدل گشتاور روی ابزار معمولاً زمان و / یا میزان استفاده از کلاچ را نشان می دهد. در بعضی از وسایل نقلیه ، از ابزار اسکن می توان برای فعال کردن مستقیم کلاچ مبدل نیز استفاده کرد. درگیری کلاچ مبدل باید با کمترین لغزش به نرمی اتفاق بیفتد.

مبدل گشتاور یک وسیله نقلیه

همه مبدل های گشتاور مدرن دارای یک کلاچ قفل دار هستند که بین توربین و پوشش جلویی قرار گرفته است.
سوالات متداول مبدل گشتاور
آیا مبدل گشتاور بد می تواند به سیستم انتقال قدرت آسیب برساند؟
کاملا. یک مبدل گشتاور معیوب می تواند باعث گرم شدن بیش از حد سیستم انتقال و در نتیجه صدمه شدید داخلی شود. بعلاوه ، بقایای مبدل معیوب با گردش در کل سیستم انتقال قدرت می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

آیا می توان مبدل گشتاور را تعمیر کرد؟

در حالی که شرکت هایی وجود دارند که در تعمیرات اساسی مبدل های گشتاور تخصص دارند ، این عمل غیر معمول است. تعداد کمی از تعمیرگاه ها سعی در بازسازی مبدل گشتاور دارند – معمولاً تعویض تنها گزینه است.
آیا می توانید بدون برداشتن گیربکس مبدل گشتاور را تعویض کنید؟
خیر ، برای دسترسی و تعویض مبدل گشتاور ، باید جعبه دنده را بردارید.
آیا مبدل گشتاور بد کد می اندازد؟
گاهی اوقات ، اما نه همیشه. بیشتر کدهای مربوط به مبدل گشتاور مربوط به کلاچ مبدل گشتاور هستند. سایر مشکلات مبدل به احتمال زیاد کد را تنظیم نمی کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
AvyadAK
خرداد 31, 1400