علائم تمام شدن لنت ترمز

علائم تمام شدن لنت ترمز

علائم تمام شدن لنت ترمز : بسیاری از رانندگان متوجه تمام شدن لت ترمز خود میشوند و همین باعث بروز حوادث ناگواری در جاده ها میشود در این مقاله قصد داریم تمام علائم مربوط به لنت ترمز را برایتان توضیح دهیم تا در صورت بروز هرگونه مشکل به رفع سریع آن اقدام نمایید ،در ادامه با ما همراه باشید…

علائم تمام شدن لنت ترمز

سیستم ترمز چگونه عمل میکند؟

بهتر است قبل از توضیح علائم تمام شدن لنت ترمز به بررسی و نحوه عملکرد سیستم ترمز خودرو بپردازیم ،سیستم ترمز خودرو از مونتاژ قطعات زیادی به وجود آمده است که این قطعات در خودروی های مختلف ممک است متفاوت باشد.

با فشار دادن پدال ترمز ،عمل ترمز صورت میگیرد و در این هنگام روغن ترمز به سمت کاسه ی لنت خودرو روانه میشود و باعث حرکت لنت به جلو میشود و در حاصل ای حرکت بین لنت و دیسک اصطکاک ایجاد شده و باعث کاهش سرعن و در نتیجه توقف خودرو خواهد شد

توجه : خرابی سیستم ترمز خودرو میتواند صدمات جبران ناپذیری به بار بیاورد،کارشناسان یدک اول توصیه میکنند که مراقب سیستم ترمز خودرو باشید و در فواصل زمانی کوتاه آن را چک کنید و مراقب تمام شدن لنت ها باشید.

لنت ترمز خودرو چیست؟

دانست اینکه لنت ترمز چیست و چگونه کار میکند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا با دانستن آن رانندگان با اگاهی بیشتری به سیستم ترمز و لنت خودرو و علائم خرابی آن توجه نشان میدهند .

سیستم ترمز خودرو از تعدادی قطعات مصرفی تشکیل شده است که باید در بازه زمانی مشخص توسط متخصص این حرفه تعویض شود که لنت از اهمیت ویژه ای برخودار استبرای همین رانده باید با علائم خرابی و تمام شدن آن آشنایی داشته باشد .

عمر لنت ترمز هر خودرو به علائم متفاوتی بستگی دارد مانند:

  • نحوه رانندگی
  • مسیر رفت و آمد راننده
  • نوع لنت مصرفی
  • تعداد سرنشینان خودرو
  • و…

علائم تمام شدن لنت ترمز

شنیدن صدای خرخر لنت ترمز و تمام شدن لنت ترمز:

این یک هشدار جدی است و بسیار با اهمیت بالا به آن توجه کنید زیرا در صورت عدم توجه ممکن است هزینه های زیادی را متقبل خواهید شد.

در هنگام تمام شدن لنت (گوشت لنت ترمز) فلز ان با روتور برخورد میکند که این باعث شنیده شدن صدای خرخر میشود اگر به این صدا بی اهیمت باشید و توجه نشان ندهید قطعه فلزی لنت با روتور برخورد کرده و باعث گودی روتور شده و هزینه زیادی را به بار خواهد آورد .

این راه تشخیص را بسیار جدی بگیرید.

علائم تمام شدن لنت ترمز

اگر میخواهید با این علائم آشنا شوید این مقاله را تا آخر مطالعه کنید تا بتوانید به موقع به تعویض لنت خودروی خود اقدام کنید

صدای سوت کشیدن لنت ترمز:

باشنیدن طولای مدت صدای سوت کشیدن لنتها اطمینان پیدا میکید که لنت های شما تمام شده اند فزیرا اگر این صدا در برای مدت کوتاهی باشد ممکن است بخاطر کیفیت پایین لنت باشد ،صدای لنت در این مواقع به حدی است که حتی اگر شیشه های بالا باشد باز به گوش میرسد .توصیه میشود در صورت شنیدن این صدا حتما به بررسی و تعویض به موقع لنت اقدام کنید .

عدم توقف خودرو در هنگام ترمز (علائم تمام شدن لنت ترمز )

معمولا برای خیلی از رانندگان پیش آمده است که درهنگام فشار دادن پدال ، ترمز عمل نکند ممکن است این حالت برای شما نیز اتقفاق بیفتد و متوجه شوید که بر روی خودرو هیچ تسلطی ندارید این اتفاق حاکی از خرابی سیستم ترمز و تمام شدن لنت ها میباشد.

توجه :اگر فقط یک لنت را تعویض کرده اید بسیار مراقب باشید چون در هنگام رانندگی و استفاده از سیستم ترمز خودرو به سمت لنتی که تازه است و توان بیشتری دارد کشیده میشود و این در جاده ها و بزرگراهها بسیار خطرناک و حادثه آفرین است .

لرزیدن پدال ترمز  (علائم تمام شدن لنت ترمز)

اگر خودروی شما دارای سیستم ABS باشد در هنگام ترمزهای ناگهانی با لرزش شدید پدال ترمز مواجه خواهید شد و این امر کاملا طبیعی استزیرا بخاطر وجود ترمز های ABS همچین اتفاقی می افتد اما اگر خودروی شما به ای بی اس مجهز نیست و در هنگام ترمز عادی نیز این لرزش را احساس کردید مطمئنا سیستم ترمز خراب است و این امر ناشی از سطح ناصاف روتور بوده و باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید .

 فشار نا متعادل به پدال و عملکرد ترمز:

تشخیص تمام شدن لنت ترمز به این روش تا حدودی با تجربه به دست می آید و رانندگانی که به خودروی خود است و برای افرادی که به خودرویشان توجه نشان میدهند به راحتی قابل تشخیص است.

اگر افت عملکرد نسبت به  قبل احساس شود و شما مجبور باشید برای ترمز کردن بیشتر پدال را فشار دهید قطعا سیستم ترمز خراب است و باید به تعمیرکار مراجعه کنید .

همچنین اگر موقع ترمز پدال زیاد پایین برود مشکل در سیستم ترمز به وجود آمده و احتمالا لنت‌ ها ساییده شده اند یا سیستم هیدرولیک دچار مشکل شده که در این صورت با نشت روغن ترمز خود را نشان می‌دهد.

توجه : اگر در کف پارکینگ خودرو روغن مشاهد کردید حتما ترمز را چک کنید. نکته مقابل این عمل یعنی حساس بودن بیش از حد ترمز که علائم خوشایندی نیست و می‌تواند به فرسوده بودن روتور و یا وجود رطوبت در روغن ترمز اشاره کند .

زمان تعویض لنت ترمز (تمام شدن لنت ترمز)

برای اینکه بتوانید به خرابی ها خودرو به موقع رسیدگی کنید در مورد آن تحقیق کنید ،مقالات اینترنتی متعددی وجود دارد که با خواندن آنها میتوانید به موقع به خرابی های  خودروی خود عکس العمل نشان دهید .

مسافت طی شده را چک کنید به طور متوسط همه تعمیر کاران توصیه میکندد که لنت ها را هر 35 تا 45 کیلومتر تعویض کید اما این زمان برای خودروها متفاوت است و بستگی به مواردی دارد که در بالا به آنها اشاره کردیم

اما اگر لنت ها را چک کردید و ضخامت آنها به 80 درصد رسیده بود هنگام تعویض فرا رسیده است و باید به مکانیک کاربلد مراجعه کنید .

در صورت نیاز میتواید قطعات یدکی خودروی خود را از فروشگاه اینترنتی یدک اول خریداری کنید .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
AvyadAK
آبان 12, 1400
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.