سنسور مپ خودرو چیست؟ علائم خرابی سنسور نقشه

سنسور مپ خودرو چیست؟ در موتورهای مدرن ، ماژول کنترل موتور (ECM) جریان هوا را از طریق سنسور جریان هوای جرمی (MAF) یا فشار مطلق منیفولد (MAP) اندازه گیری یا محاسبه می کند. موتورهای توربوشارژ ممکن است از هر دو استفاده کنند ، اما موتورهای تنفس طبیعی معمولاً از یکی یا دیگری استفاده می کنند. اگر سنسور MAP خراب یا خراب شود ، ECM – و در نتیجه موتور – نمی تواند به درستی کار کند. با تعمیر سنسور مپ خودرو دوباره خودرو میتواند شروع به کار کند.

نحوه عملکرد سنسور MAP

نحوه عملکرد سنسور MAP

حسگر MAP در موتور خودرو با رنگ قرمز تیره برجسته طراحی و نشانه گذاری شده است.
 این سنسور MAP مستقیماً بر روی مانیفولد ورودی نصب شده است ،و سایر بخش ها توسط یک شلنگ متصل شده اند
سنسور مپ خودرو چیست؟ ECM از داده های حسگر MAP برای انجام محاسبات مهم مانند بار موتور ، پالس انژکتور سوخت و پیشروی جرقه استفاده می کند. در حالت استراحت ، سنسور MAP فشار جو را در سطح (29.93 اینچ جیوه) می خواند. از آنجا که فشار هوا با آب و هوا و ارتفاع متفاوت است ، ECM این نقطه “صفر” را درست قبل از شروع موتور ، تنظیم جرقه و ترسیم تزریق سوخت از آن نقطه محاسبه می کند.
هنگام بیکاری ، فشار ورودی معمولاً بین 16-22 اینچ جیوه متغیر است. از آنجا که این فشار کمتر از فشار اتمسفر است ، هوا با سرعت وارد ورودی می شود. هنگامی که راننده از موتور برای ترمز استفاده می کند ، فشار می تواند تا 10 اینچ جیوه کاهش یابد. با افزایش شتاب ، بدنه دریچه گاز باز اجازه می دهد تا هوا سریعتر وارد شود و فشار را در ورودی افزایش می دهد. در دریچه گاز باز ، فشار اتمسفر تقریباً برابر است.

علائم خرابی سنسور نقشه

علائم خرابی سنسور نقشه

چراغ موتور را در خودروهای مدل دیر بررسی کنید.
 مشکلات سنسور MAP می تواند باعث ایجاد DTC و بررسی چراغ موتور شود.
baloon111/گتی ایماژ
سنسورهای MAP با گرفتگی ، آلودگی یا آسیب دیدن خراب می شوند. گاهی اوقات ، حرارت موتور قطعات الکترونیکی سنسور MAP را بیش از حد پخته می کند یا خطوط خلاء را می شکند. اگر سنسور MAP خراب شود ، ECM نمی تواند بار موتور را دقیق محاسبه کند ، این بدان معناست که نسبت هوا به سوخت یا بسیار غنی (سوخت بیشتر) یا بسیار کم (سوخت کمتر) می شود.
بنابراین ، چگونه متوجه خواهید شد که سنسور MAP شما خراب است؟ در اینجا مشکلات اساسی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:
سنسور مپ خودرو چیست؟اقتصاد سوخت ضعیف اگر ECM در حال خواندن کم یا بدون خلاء باشد ، فرض می کند که موتور در بار زیاد است ، بنابراین سوخت بیشتری مصرف می کند و زمان جرقه را پیش می برد. این منجر به مصرف بیش از حد سوخت ، مصرف سوخت ضعیف و احتمالاً انفجار می شود.
فقدان قدرت. اگر ECM در حال خواندن خلاء بالا باشد ، فرض می کند که بار موتور کم است ، بنابراین تزریق سوخت را قطع کرده و زمان جرقه را به تاخیر می اندازد. از یک سو ، مصرف سوخت کاهش می یابد ، که به نظر خوب است. با این حال ، در صورت مصرف سوخت بسیار کم ، موتور ممکن است فاقد قدرت برای شتاب و عبور باشد.

سنسور مپ خودرو چیست؟

بازرسی انتشارات ناموفق از آنجا که تزریق سوخت با بار موتور مطابقت ندارد ، خراب شدن سنسور MAP می تواند منجر به افزایش انتشارات مضر شود. سوخت بیش از حد باعث تولید هیدروکربن (HC) و مونوکسید کربن (CO) بیشتر می شود ، در حالی که سوخت ناکافی ممکن است منجر به انتشار بیشتر اکسید نیتروژن (NOx) شود.
بیکار خشن. سوخت ناکافی سوخت موتور را از گرسنگی رنج می دهد ، که منجر به خالی در نوسان و شاید حتی سوءاستفاده از سیلندر می شود.
شروع سخت به طور مشابه ، ترکیب بیش از حد غنی یا بدون چربی باعث می شود که موتور سخت راه اندازی شود. اگر فقط زمانی می توانید موتور را روشن کنید که پای خود را روی گاز بگذارید ، احتمالاً مشکل سنسور MAP دارید.
تردید یا توقف. هنگام شروع از توقف یا تلاش برای مانور در حال گذر ، قدم گذاشتن روی گاز ممکن است هیچ لذتی برای شما ایجاد نکند ، به خصوص اگر ECM مخلوط بدون چربی را بر اساس خوانش معیوب سنسور MAP به شما ارائه می دهد.
چراغ موتور را بررسی کنید بسته به سن وسیله نقلیه ، کدهای اشکال تشخیصی سنسور MAP (DTC) ممکن است از مدار ساده یا خطاهای حسگر گرفته تا ارتباطات یا خطاهای محدوده متغیر باشد. یک سنسور MAP مرده هیچ چیزی نمی خواند ، در حالی که یک سنسور خراب MAP ممکن است داده های ECM را بی معنی بدهد ، مانند خلاء کم موتور هنگامی که سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) و سنسور موقعیت میل لنگ (CKP) هر دو موتور را در حالت بیکار قرار می گیرند.
 یک ابزار اسکن بلوتوث OBD2 ابزاری ارزان اما قدرتمند برای تشخیص انواع مشکلات موتور مانند خرابی سنسور نقشه است.

وظیفه سنسور مپ خودرو چیست ؟

علائم خرابی سنسور نقشه

سنسور MAP کاربردی بخش مهمی از تعمیر و نگهداری خودرو است. اگر مشکوک هستید که ممکن است با سنسور MAP خود مشکل داشته باشید ، ابتدا عناصر زیر را بررسی کنید.
برق با بررسی اتصال و سیم کشی شروع کنید. اتصال دهنده باید به طور ایمن متصل شود و پین ها باید تمیز و مستقیم باشند. خوردگی یا خم شدن پین ها می تواند مشکلات سیگنال سنسور MAP را ایجاد کند. به طور مشابه ، سیم کشی بین سنسور ECM و MAP باید سالم باشد. ترشح می تواند باعث اتصال کوتاه شود و شکستن باعث ایجاد مدارهای باز می شود.
شلنگ. برخی از سنسورهای MAP توسط یک شیلنگ به منیفولد ورودی متصل می شوند. بررسی کنید که شیلنگ سنسور MAP متصل و سالم باشد. همچنین ، بررسی کنید که بندر تقریباً عاری باشد

خرابی سنسور مپ خودرو

رسوبات یا بقایای دیگر ، می تواند شلنگ را مسدود کرده و منجر به قرائت ضعیف سنسور MAP شود.
سنسور اگر از نظر الکتریکی و منیفولد ورودی به درستی متصل شده است ، از ابزار اسکن یا متر ولتاژ و تفنگ خلاء برای بررسی خروجی سنسور MAP استفاده کنید. برای اندازه گیری ولتاژ در برابر بدون خلاء و خلاء کامل ، باید نمودار را جستجو کنید. اگر خروجی سنسور MAP با نمودار مطابقت ندارد ، می توان گفت که سنسور باید تعویض شود.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
AvyadAK
شهریور 23, 1400
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.