تکامل نور چراغهای خودرو

تکامل نور چراغهای خودرو

تاریخچه ظهور و تغییر چراغ های خودرو پر از جزئیات مختلف و لحظات جالب است. چراغ اتومبیل برای بدست آوردن ظاهری مدرن مسیری طولانی را طی کرده است. بیایید سعی کنیم از آن عبور کنیم و نقاط عطف اصلی را در توسعه روشنایی ماشین ترسیم کنیم.

چراغ خودرو

توسعه تاریخی روشنایی چراغهای خودرو

نمونه های اولیه اولین اتومبیل ها (“کالسکه خود متحرک”) اصلاً چراغ جلو ندارند – زیرا آنها فقط در ساعات روشنایی روز حرکت می کنند. هنگامی که اولین اتومبیل ها ظاهر شدند ، آنها از ابتدایی ترین لامپ ها – نفت سفید ، روغن و سپس استیلن (از سال 1896) استفاده کردند. استفاده از دومی بسیار وقت گیر بود: برای روشن کردن چراغ سر ، شما مجبور بودید شیر تأمین استیلن را باز کنید ، سپس درب های شیشه ای چراغ های جلو را ببندید ، و در آخر ، یک مشعل را با یک کبریت روشن کنید. در همان زمان ، استیلن در حال حرکت در یک مخزن جداگانه ، به دو بخش تقسیم شد که لازم بود قبل از سفر با کاربید کلسیم پر شود و آب ریخته شود. در سال 1908 ، سالی ویندمولر از WMI با یک اصل جدید عملیات مشعل استیلن ارائه شد. بازتابنده و لنزها جهت نور را تنظیم می کنند: مشعل شروع به تابیدن به جلو کرد ، نه به اطراف. به همین دلیل ، دید ده برابر شد – تا 300 متر.

تکامل نور چراغهای خودرو

در سال 1912 ، یک لامپ الکتریکی به جای شعله باز وارد شد. یک بازتابنده صیقلی در یک طرف آن قرار داده شد ، و یک لنز در طرف دیگر قرار گرفت. کادیلاک مدل 30 و افسانه ای رولزرویس نقره ای شبح از اولین کسانی بودند که چراغ های برقی را در بسته بندی استاندارد دریافت کردند. لامپ رشته ای الکتریکی خود در قرن نوزدهم اختراع شد ، اما ماشین به یک ژنراتور DC احتیاج داشت. بنابراین ، در اواسط دهه 1910 ، چراغ های رشته ای فقط در اتومبیل های برتر ظاهر می شوند و درست در دهه 1920 شروع به نصب گسترده می کنند.

رفلکتور به سرعت زنگ زد زیرا چراغهای جلو به صورت مهر و موم نشده بودند. در حال حاضر نور ضعیف حتی کم نورتر می شد و از همه مهمتر ، یک هاله در اطراف چراغهای جلو شکل گرفت ، که باعث کور شدن اتومبیلهای پیش رو می شود. در سال 1941 ، چراغهای جلو از این نوع ممنوع شدند.

چراغهای جلو با پرتو عبور :

رانندگی فقط در دهه 1920 ظاهر شدند. قبل از این ، به دلیل تحمل های زیاد مونتاژ پس از آن ، تمام تنظیمات در جهت نور به سادگی معنی نداشت. اولین تنظیم کننده های پرتو تولید می شوند ، انواع مختلفی وجود دارد: اهرم ، کابل ، هیدرولیک. برخی از تولیدکنندگان اهرم رئوستات را در صفحه جلو قرار دادند. راننده می تواند میزان روشنایی لامپ ها را با آن تنظیم کند. در سال 1919 ، بوش یک لامپ دو رشته ای را معرفی کرد.

در اواسط دهه 1950 ، شرکت فرانسوی Cibie یک راه حل انقلابی برای آن زمان ارائه داد ، که امروزه نیز استفاده می شود. ایده ایجاد پرتوی نامتقارن از نور بود تا چراغهای جلوی راننده نزدیکتر از سرنشینان بدرخشند. از سال 1957 ، این نوع توزیع نور در کلیه مقررات فنی اروپا برای خودروهای تولید انبوه گنجانده شده است.

چراغ های جلوی مهر و موم شده با لامپ های خانگی تفاوت کمی دارند: یک رشته تنگستن را در یک لامپ شیشه ای پر از گاز بی اثر قرار دادند ، اما بازتابنده درست در داخل لامپ نصب شد. از آنجا که تنگستن از رشته تبخیر شده و بر روی دیواره های لامپ قرار گرفت ، چنین لامپ هایی مانند لامپ های معمولی خانگی به تدریج روشنایی خود را از دست دادند.

چراغهای جلوی هرمتیک عموماً ارزان نبودند – عمدتاً به دلیل یکپارچه سازی امکان تولید دسته های بزرگ. چندین نوع چراغ جلو تولید شد و یک رویکرد استاندارد به طراحان خودرو اجازه نمی داد جلوه ای فردی به خودرو بدهند.

برای خرید چراغ انواع خودرو به فروشگاه آنلاین یدک اول مراجعه کنید

در سال 1962 ، هلا اولین لامپ هالوژن اتومبیل را معرفی کرد. بازده درخشان آن در مقایسه با لامپهای نسلهای گذشته یک و نیم برابر افزایش یافته است ، عمر مفید بلافاصله دو برابر شده ، انتشار گرما کاهش یافته و لامپ نیز بسیار جمع و جورتر شده است. لامپ های هالوژن همچنان “استاندارد طلا” در زمینه روشنایی خودرو هستند. علاوه بر این ، در سال 1961 ، چراغ های جلو اتومبیل نیز مستطیل شدند ، زیرا پخش کننده لنز نبود ، بلکه پلی کربنات بود. می تواند به هر شکلی باشد. شکل هوای بدن برای بهبود ترمودینامیک خودرو ساده شده است – چراغهای جلوی هر شکل ، نه فقط گرد ، با سهولت بیشتری در طراحی خودرو قرار می گیرند.

 

از سال 1973 ، خودروسازان شروع به تعویض لامپ های چراغ های جلو با لامپ های هالوژن در مقادیر زیاد کردند. به لطف درزگیرهای مدرن و فن آوری مونتاژ ، به دلیل نفوذ رطوبت در داخل منعکس کننده ها به سختی خورده می شوند. لامپ کوارتز مقاوم در برابر حرارت امکان ایجاد درجه حرارت بسیار بالا از یک رشته را فراهم می کند ، به طوری که ترکیب رنگ نور بسیار نزدیک به نور طبیعی روز است. همچنین درجه حرارت بالاتر به این معنی است که لامپ های هالوژن دارای بازده نوری بالاتر در واحد انرژی جذب شده هستند. یک لامپ هالوژن در دمای 3400 K نور تابش می کند (دمای رنگ نور خورشید طبیعی حدود 6000 K است).

خرید چراغ خودرو را با کمترین قیمت از ما بخواهید…

از طرف دیگر ، رشته تنگستن به دلیل افزایش دما و برای مقاومت در برابر این ، لامپهای هالوژن نه تنها با یک گاز بی اثر بلکه با بخار برم یا ید پر می شوند. هالوژن با بخارات تنگستن وارد ترکیبات می شود و در اثر تماس با یک رشته گرم ، این ترکیبات دوباره متلاشی می شوند. در نتیجه ، تنگستن دوباره روی همان رشته قرار گرفت.

ظهور شبیه سازی رایانه ای امکان ایجاد بازتابنده های ترکیبی از شکل پیچیده را فراهم کرده است: با تقسیم به بخشهایی ، که هر یک به طور متفاوتی یک پرتو نور را متمرکز می کنند.

در سال 1993 ، اوپل برای اولین بار از یک لنز پلاستیک پلی کربنات بر روی اتومبیل تولید انبوه (مدل امگا) استفاده کرد. این امر باعث بهبود انتقال نور چراغ جلو و کاهش کلی وزن آن می شود: تقریباً به میزان یک کیلوگرم.

در آغاز هزاره ها ، چراغ های جلوی به اصطلاح نقطه ای به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، که در آن یک پرتو نور به دنبال چرخش مربوط به فرمان به سمت راست / چپ هدایت می شود. در اتومبیل های ارزان قیمت ، عملکرد روشنایی در پیچ ها به چراغ های جانبی اضافی یا چراغ های مه شکن اختصاص می یابد. مدل های لوکس و جمع و جور از نسخه ترکیبی از چراغ پیچ استفاده می کنند که در آن لامپ های جانبی با سرعت کم روشن می شوند و در چراغ های بالا نورافکن را می چرخانند.

چراغ خودرو

اتومبیل های مدرن به لامپ های HID (تخلیه با شدت بالا یا لامپ زنون) مجهز شده و به تدریج با LED جایگزین می شوند. این جدیدترین کارشناسان است که آینده خودرو را روشن می کند. با توجه به مزایای واضح (وزن کم ، مقاومت در برابر لرزش ، عمر طولانی ، مصرف انرژی فوق العاده کم) ، LED ها به زودی سیستم HID را در بازار اتومبیل جابجا می کنند.

طراحی چراغ جلو مدرن خودرو

لامپ های HID اصلاً رشته ای ندارند. در عوض ، یک قوس ولتاژ بالا در جو گازهای بی اثر نور منتشر می کند. احتراق این لامپ ها به ولتاژ بالا و جریان شروع زیاد نیاز دارد (وقتی لامپ در حال کار است ، انرژی بسیار کمتری مصرف می کند و نور بیشتری نسبت به هالوژن معمولی تولید می کند). علاوه بر این ، قوس الکتریکی شار نوری یکنواخت تری تولید می کند که تمرکز آن آسان تر است. برای کارکرد لامپهای زنون ، جرقه زن ، واشر و تنظیم کننده تیر بر روی ماشین تنظیم شده است.

با این وجود چند ثانیه طول می کشد تا لامپ روشن شود ، گرم شود و شروع به تولید کامل برق کند. بنابراین ، در بعضی از اتومبیلها از لامپهای HID برای عبور پرتو استفاده می شود و لامپهای هالوژن معمولی برای پرتو بلند باقی مانده است. یک گزینه جایگزین کرکره برقی است. در این حالت ، لامپ زنون می تواند توزیع نور را برای دو حالت عبور و حالت بالا داشته باشد.

چراغهای زنون

مزیت اصلی لامپ زنون انطباق با نور روز است: هرچه چراغ های جلو به نور روز نزدیکتر باشند ، چشمان راننده کمتر خسته و جمع شده ، احساس تمرکز و توجه بیشتری در جاده دارد.

اولین اتومبیل های تولیدی با LED های نوری ، طبق معمول ، مدل های لوکس بودند. در سال 1992 ، BMW 3-Series Cabrio چراغ ترمز LED مرکزی دریافت کرد ، در اوایل سال 2000 ، چراغ های LED روز در آئودی A8 W12 ظاهر می شوند. و در لکسوس LS 600h سال 2008 ، خوشه های چراغ جلو برای اولین بار در جهان کاملاً LED شدند. از مشخصات متمایز LED ها می توان به کارایی ، قابلیت اطمینان ، روشنایی ، دوام ، فشردگی ، عدم حساسیت در برابر ضربه و لرزش ها و همچنین مقرون به صرفه بودن و ظرفیت بالاتر در مقایسه با چراغ های جلوی معمولی اشاره کرد.

چراغهای خودرو

هنوز هیچ استانداردی برای مونتاژ LED یکپارچه وجود ندارد. بنابراین ، خودروسازان مجبورند طرح اصلی را برای هر مدل تولید کنند و این لذت ارزان نیست. چراغ های جلو LED نیز بسیار گران هستند.

تکامل نور چراغهای خودرو

مدت زمان نسبتاً طولانی از LED ها در چراغ های پارکینگ و ترمز استفاده می شود. این نوآوری دست طراحان را باز کرد و به آنها امکان ایجاد چراغ هایی به هر سبکی را داد. چراغ های جلو LED دارای طراحی ساده ای هستند: به بلوک های اضافی نیاز ندارند ، بنابراین نصب و نگهداری آنها آسان تر است. آنها به میزان قابل توجهی انرژی کمتری را مصرف می کنند ، این امر باعث کاهش بار در سیستم پردازنده و در نتیجه مصرف سوخت می شود. علاوه بر این ، LED ها 400 تا 500 میلی ثانیه سریعتر از یک لامپ رشته ای روشن می شوند. این خیلی کم نیست – شل بودن فک ، مسافرت پشت سر شما و صحبت با تلفن همراه با سرعتی در حدود صد کیلومتر در ساعت ، حاشیه دوازده متر خواهد داشت تا بتوانید ترمز بگیرید.

تکامل نور چراغهای خودرو

با این حال ، طرح طراحی چراغ های جلو همانند دهه 1920 باقی مانده است. تا به حال ، چراغ های جلو از بدنه ، بازتابنده ، پخش کننده و لامپ تشکیل شده است – منبع نور:

بر اساس مفاهیم سازندگان آلمانی ، آئودی و BMW ، از چراغ های جلو لیزر قبلا استفاده شده است. آئودی فقط قصد دارد مدل های سریال را به اپتیک لیزر مجهز کند ، اما تاریخ مشخصی را ذکر نمی کند. BMW در حال حاضر چراغ های جلوی لیزر را به عنوان گزینه ای برای i8 اسپرت هیبریدی ارائه می دهد. برد دیودهای لیزری 500 متر است. یک نقطه ضعف قابل توجه در چراغهای جلو لیزری هزینه آنها است ، آنها گرانترین چراغهای جلو هستند ، حداقل 10 هزار یورو. با این مبلغ می توانید یک ماشین ارزان قیمت خریداری کنید.

بر اساس دیودها ، متخصصان Hella یک سیستم LED ماتریس ایجاد کرده اند که کور نمی شود: از یک دوربین روی شیشه جلو ، یک پردازنده ، واحدهای الکترونیکی و LED تشکیل شده است. این دوربین اطلاعات ترافیک را به یک واحد کنترل منتقل می کند که LED های جداگانه را در a روشن می کند.

خاموش به عنوان مثال ، اگر دوربین یک وسیله نقلیه در حال مشاهده را مشاهده کند ، واحد کنترل ماژولی را که این قسمت جاده را روشن می کند خاموش می کند. بنابراین نور پیش رو کسی را کور نمی کند.

راه حل یکپارچه با معرفی یک نمایشگر LCD در طراحی چراغ های LED ، مسیرهای جدیدی را در توسعه فناوری روشنایی خودرو باز می کند. نمونه اولیه “چراغهای جلو LCD هوشمند” بر روی پورشه پانامرا نصب شد.

تکامل نور چراغهای خودرو

کیفیت و وضعیت چراغ های جلو خودرو برای ایمنی خودرو از عملکرد مکانیزم های دیگر آن کمتر نیست. اما صرف نظر از نوع چراغ های جلو اتومبیل ، در صورت عدم مجوز نمی توانید پشت فرمان بنشینید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
تیر 28, 1400