ترمینال باتری خودرو – علل ، رفع و پیشگیری

ترمینال باتری خودرو – علل ، رفع و پیشگیری

هنگام باز کردن درپوش احتمالاً در ترمینال باتری خود با ماده ای مایل به سفید و آبی روبرو شده اید.

باتری اتومبیل برای عملکرد روان ماشین شما بسیار حیاتی است. این کنترل کننده های برق مانند احتراق ، چراغ های جلو ، گوش دادن به رادیو ، یا کار با AC است.

وجود یک دکه اتومبیل در وسط جاده برای بسیاری شرم آور است و اگر کابل های جهنده ندارید ، ممکن است خود را در وسط هیچ جا گیر کنید.

خوردگی ترمینال باتری پس از سالها رانندگی با همان باتری ظاهر می شود و شما باید بدانید که چه عواملی باعث ایجاد آن شده و چگونه آن را تعمیر کنید.

عنوان های مطالب

 • 5 علت خوردگی ترمینال باتری
 • نشت گاز هیدروژن
 • نشت الکترولیت
 • واکنش شیمیایی در گیره های مس
 • شارژ بیش از حد
 • پر شدن بیش از حد باتری

این چند دلیل مختلف است که باعث می شود در قسمت های باتری خود دچار خوردگی شوید.

در اینجا لیستی دقیق تر از 5 عامل اصلی خوردگی ترمینال باتری آورده شده است.

نشت گاز هیدروژن

نشت باتری ماشین

نشت باطری خودرو

باتری اسید را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. لحظاتی وجود دارد که گاز هیدروژن موجود در باتری نشت می کند و به جو راه پیدا می کند. این ماده با سایر مواد واکنش نشان می دهد و شما دچار خوردگی ترمینال باتری می شوید.

بسته به اینکه از کدام طرف تشکیل شود ، می توانید مشکلات مختلف باتری را تشخیص دهید. اگر روی ترمینال منفی باشد ، این نشانه کمبود شارژ است ، در حالی که اگر روی ترمینال مثبت باشد ، به دلیل شارژ اضافی است.

نشت الکترولیت

این مشکل مترادف باتری های اسید سرب است. به دلیل افزایش سن یا آسیب ، الکترولیت باتری می تواند نشت کرده و روی ترمینال های باتری جمع شود. اگر بیش از حد آب باتری را پر کنید ، احتمال نشت الکترولیت افزایش می یابد.

واکنش شیمیایی در گیره های مس

نشت الکترولیک

مس رسانای خوبی است و به راحتی خورده نمی شود. با این حال ، هنگامی که جریان های الکتریکی از پایانه های مس عبور می کنند ، تولید سولفات مس وجود دارد که منجر به خوردگی ترمینال باتری می شود.

رسوب مایل به آبی روی پایانه های مس می تواند نشانگر سولفات مس باشد. سولفات مس برق را به خوبی هدایت نمی کند و به همین دلیل است که در شروع کار با اتومبیل خود با مشکل روبرو خواهید شد.

شارژ بیش از حد

اگر دینام شما کمی باتری ماشین شما را بیش از حد شارژ می کند ، ممکن است باعث خوردگی در ترمینال های باتری ماشین شما شود. هنگامی که ماشین شما کار می کند ولتاژ خود را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید تا مطمئن شوید هنگام چرخاندن موتور بیش از 14.5 ولت شارژ نمی شود.

همچنین می تواند به این دلیل باشد که شما مرتباً با شارژر باتری ماشین خود را خیلی سخت شارژ می کنید.

پر شدن بیش از حد باتری

باتری ماشین را دوباره پر کنید

اگر باتری اتومبیل خود را بیش از حد پر کنید ، ممکن است باعث نشت الکترولیت شود ، همانطور که قبلا ذکر شد. همه باتری های اتومبیل قابل شارژ نیستند ، اما اگر کاملاً باتری ندارید باید کاملاً بررسی کنید تا زیاد پر نشود.

نحوه رفع خوردگی ترمینال باتری

خوردگی ترمینال باتری ماشین

حال ، وقتی دانستیم که چه عواملی باعث خوردگی باتری خودرو می شود ، باید بدانیم که چگونه آن را اصلاح کنیم. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن پایانه های باتری استفاده کنید.

 1. جوش شیرین – محلول آب

اگر می خواهید سولفات مس را از پایانه ها خارج کنید ، به مقداری محلول آب جوش شیرین و برس احتیاج دارید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که اشتعال خودرو خاموش است. ترمینال های باتری را برداشته و با استفاده از قلم مو مقداری از خوردگی را از بین ببرید.

 

محلول جوش شیرین را بریزید و با برس خود خوردگی را ادامه دهید. پس از اتمام ، پایانه ها را با مقداری آب تمیز تمیز کنید. کار عاقلانه ای است که برای جلوگیری از آسیب بیشتر مقداری چربی یاطاقان چرخ روی پایانه ها آغشته کنید. بعضی از افراد ممکن است ژله نفتی را انتخاب کنند ، اما این به اندازه چربی دوام ندارد.

 1. نوشابه

بیشتر نوشیدنی های غیر الکلی که مصرف می کنیم مقداری اسید کربنیک در آنها وجود دارد. مقداری نوشابه را روی ترمینال ها بریزید و از اسفنج نرم برای از بین بردن باقی مانده استفاده کنید. این در صورت عدم وجود محلول آب جوش شیرین به خوبی کار می کند.

 1. تمیز کردن خوردگی سنگین

اگر باتری شما بیش از حد در ترمینال ها دچار خوردگی شده است ، باید از محلول آب جوش شیرین و یک مسواک قدیمی استفاده کنید. با حذف ترمینال های باتری شروع کنید – منفی اول باید باشد. محلول جوش شیرین خود را مخلوط کرده و در فنجان ها قرار دهید. هر یک از ترمینال ها را در محلول خیس کرده و بگذارید تا 20 دقیقه آینده خیس بخورد.

مواد خورنده را روی ترمینال ها بشویید. محلول نوشابه را بریزید و یک محلول تازه درست کنید. در حالی که مواد خورنده را از بین می برید ، باتری ها را دوباره خیس کنید. پایانه ها را با آب تمیز کنید و بگذارید خشک شوند یا با یک پارچه مرطوب پاک کنید. برای تمیز کردن پایانه ها می توانید از کاغذ سنباده نیز استفاده کنید. مقداری گریس یا وازلین بزنید و ترمینال ها را دوباره وصل کنید – با مثبت شروع کنید.

چگونه از خوردگی باتری جلوگیری کنیم

باتری ماشین خوردگی

حالا ، وقتی خوردگی پایانه های باتری ماشین را برطرف کردیم ، چه کاری می توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم که این اتفاق دیگر تکرار نمی شود؟

 1. باتری ماشین را تعویض کنید

از آنجا که نشت باتری خودرو باعث خوردگی باتری زیادی می شود ، ممکن است لازم باشد خمیر ماشین خود را تعویض کنید

y برای جلوگیری از تکرار آن به زودی.

باتری های اتومبیل به هر حال توصیه می شود هر 5 سال یکبار تعویض کنید تا در شرایط خوبی قرار داشته باشند.

 1. پایانه های فشرده سازی مس

این گیره ها یکی از بهترین گیره ها در بازار هستند و به جلوگیری از خوردگی بیشتر ترمینال باتری کمک می کنند. گیره ها از مس قلع ساخته می شوند و اطمینان حاصل می کنند که کل گیره با جریان برق تماس پیدا می کند.

 1. شارژ باتری

یکی از دلایل خوردگی ترمینال باتری ، باتری است که بیش از حد شارژ یا کم می شود. کتابچه راهنمای تولید کننده اغلب ولتاژ باتری توصیه شده را دارد. اطمینان حاصل کنید که با شارژر باتری اتومبیل خود خیلی سخت شارژ نمی کنید.

همچنین ولتاژ را هنگام چرخش دور موتور با یک مولتی متر بررسی کنید. اگر دینام بیش از 14.5 ولت شارژ می کند ، اشکالی دارد.

 1. اسپری های ضد خوردگی

اسپری های مختلفی برای جلوگیری از خوردگی انتهایی در بازار موجود است. اگر اسپری ها را گران می دانید می توانید از وازلین یا گریس نیز استفاده کنید. از پد نمدی روکش دار نیز می توان برای جلوگیری از خوردگی ترمینال های باتری استفاده کرد.

AvyadAK
اردیبهشت 27, 1400