ترمز ABS چیست و چگونه کار میکند ؟

معرفی ترمز ABS و نحوه کار آن :

معرفی ترمز Abs

ترمز ABS نسل جدیدی از ترمزهاست که مخفف عبارت Anti Braking System است و امروزه در اکثر خودروها ، این نسل از ترمز یا به عبارتی دیگر ترمز ضد قفل تشکیل دهنده اصلی ترمز خودروهای جدید می باشد. ترمز ای بی اس موجب ارتقا امنیت خودروها و افزایش کنترل‌پذیری آنها شده است.

جالب است بدانید که این نوع سیستم ترمز در ابتدا با عنوان ترمز ضد لغزش شناخته می‌شد که توسط شرکت وستینگ هاوس نخستین بار در ترمز قطارهای شرکت‌های راه‌آهن آمریکا به کار گرفته شد و بعد از آن در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی این سیستم توسط شرکت « دانلوپ ماکسارت» وارد بازار خودرو گردید.

علت استفاده از ترمز ABS در خودروها ؟

در سیستم‌های قدیمی‌تر ترمز خودرو ، یکی از معایب بزرگ ، قفل شدن چرخ‌ها به ویژه هنگام ترمزگیری ناگهانی و شدید مخصوصا روی سطوح لغزنده بود و در نتیجه کاهش کنترل‌پذیری اتومبیل را باعث می شد که امکان تصادف و حوادث ناگوار افزایش می یافت و با اختراع ترمز ABS این مشکل رفع گردید .

اجزای تشکیل دهنده ترمز ABS:

اجزای تشکیل دهنده ترمز ABS

1 حسگر سرعت: این حسگر ها معمولا در نزدیکی محور متصل به چرخ‌ها نصب می شوند و سنجش میزان سرعت خودرو هر گونه تغییر سرعت ناگهانی در چرخ‌ها را تشخیص داده و به سیستم کنترل‌گر اطلاع می‌دهند.

2سوپاپ‌ها: در هر لوله ترمز یک سوپاپ وجود دارد که باتوجه به شرایط خودرو به دو حالت باز شدن یا بسته شدن در می آید البته حالت سومی هم وجود دارد که در آن سوپاپ‌ها نقش دفع‌کننده و کاهنده نیروی ترمز را دارند.

3- پمپ: زمانی که فشار ترمز ها توسط سوپاپ ها کاهش می یابد بایستی دوباره این فشار افزایش یابد که این افزایش فشار توسط پمپ انجام می پذیرد .

4کنترل‌کننده: به عبارتی می توان گفت که این کنترل کننده همان رایانه سیستم است که اطلاعات ارسالی از سنسورها را مورد بررسی قرار میدهد و دستورالعمل های لازم را ارسال کرده و بر عملکرد سایر اجزا نظارت میکند .

چگونگی کار ترمز ABS

ترمز های ضدقفل به گونه ای طراحی شده که پردازنده مرکزی ماشین به کمک حسگرهای موجود در هر چرخ ، سرعت دورانی چرخ ها را در زمان گرفتن ترمز بررسی میکند و با تغییر نیروی وارده ترمز به چرخ ها، از قفل شدن آنها جلوگیری میکند و چرخ را از حالت بحرانی خارج می کند. این روند به شکل مداوم و با سرعت بسیار بالا صورت میگیرد .

برای خرید و سفارش انواع قطعات خودرو از قبیل ترمز ABS اتومبیل با ما همراه باشید:

با خرید قطعات با کیفیت سرمایه خود را حفظ کنید

یدک اول تخصصی ترین مرجع قطعات بدنه گروه های خودرو سازی ایران خودرو و سایپا

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
آذر 1, 1399