ایموبیلایزر چیست ؟

ایموبیلایزر چیست ؟

ایموبلایزر یک وسیله الکترونیکی ضد سرقت خودرو است که در اتومبیل شما نصب شده و به شما کمک می کند برخی از ماژول ها یا حمل و نقل آن توسط دیگران را به صورت ایمن قفل کنید. وظیفه اصلی ایموبیلایزر این است که از رانندگی دیگران و همچنین هنگام تلاش برای ربودن آن جلوگیری کند. عملکرد اصلی این دستگاه قفل کردن موتور در صورت سرقت است. در این مقاله در مورد انواع سیستم های بی حرکتی یا ایموبیلایزر صحبت می شود.

ایموبیلایزر چیست ؟

تفاوت ایموبیلایزر با دزدگیر ماشین چیست؟

همانطور که از نام آن حدس می زنید ، یک زنگ اتومبیل یک مالک اتومبیل را از تلاش سارقان برای سرقت خودرو مطلع می کند (به عنوان مثال سیگنال های لمس ، لگد زدن ، تلاش برای سرقت و غیره). برخلاف دزدگیرهای اتومبیل ، سیستم ایموبیلایزر به شما چیزی نشان نمی دهد یعنی همانند دزدگیر صدای هشدار دهنده ای ندارد ، با این حال ، از جرقه اشتعال جلوگیری می کند یا (در صورت تمایل) موتور خودرو را در مدت زمان کوتاهی پس از ربودن مسدود می کند و مانع حرکت ان میشود.

اگر دزدگیر اتومبیل به سرعت خود را از دست بدهد ، یافتن دستگاه ایموبیلایزر بسیار دشوار است. مدل هایی وجود دارد که از چندین (حداکثر 10) ریز دستگاه تشکیل شده است یا از طریق سیم کشی اتومبیل و سیگنال های فرکانس بالا کنترل می شوند یا به راحتی در جعبه فیوز جاسازی می شوند. حتی اگر مجرمی وسیله ای را پیدا کند یا آن را خراب کند یا غیرفعال کند ، همه قطعات همچنان مسدود خواهند بود. گاهی اوقات برای راننده ای که دارای اتومبیل دارای سیستم امنیتی است دردسرهایی ایجاد می کند.

بسیاری از شرکتهای بیمه فقط درصورتی که مجهز به سیستم ایمن سازی باشد ، در برابر هواپیماربایی بیمه می کنند. با این حال ، بهترین راه حل این است که خودروی شما مجهز به زنگ هشدار و ایموبیلایزر باشد. اگر مجرمی اقدام به ربودن ماشین شما کند ، آنها مکمل یکدیگر هستند.

ساختار ایموبیلایزر

ایموبیلایزر چیست ؟

ایموبیلایزر از سه جز تشکیل شده است: واحد کنترل ، واحد رله و کلید. واحد کنترل اتاق فکر دستگاه است. سیگنال فعال سازی دستگاه را فراهم می کند. یک واحد رله مدار الکتریکی را می شکند. در نتیجه ، رله های الکترومغناطیسی یک ماشین را بی حرکت می کنند. سرانجام ، آخرین عنصر کنترل ، کلید همیشه با راننده است. سیستم با کلیدی که تراشه خاصی دارد فعال می شود. این تراشه گاهی در کارت اعتباری یا key fob قرار می گیرد.

انواع دستگاه های بی حرکت کننده خودرو یا ایموبیلایزر

بی حرکت کننده ها می توانند به صورت دستی یا الکترونیکی کار کنند. اما اولین مورد به تدریج در فراموشی قرار می گیرد در حالی که با سیستم الکترونیکی همراه است. بی حرکتی های امروزی به داخلی (استاندارد) یا غیراستاندارد تقسیم می شوند تا جداگانه خریداری شوند. سپس موارد آخر توسط تکنسین های خدمات یا حتی دارندگان خودرو نصب می شوند.

بی حرکتی های الکترونیکی توسط کلید الکترونیکی کد فعال می شوند. برای فعال کردن آنها ، نیازی نیست که برای مسدود کردن دستگاه کد انتخاب کنید. یک راننده یا یک دکمه کلیدی یا یک کارت (که شبیه کارت اعتباری است) را در جیب خود دارد. آنها سیگنالی منتشر می کنند و دستگاه را در مقابل مالک مسدود می کنند. به محض دور شدن ماشین از ماشین ، دستگاه باید به طور خودکار متصل شود.

تمام سیستم های بیحرکتی پس از مدت زمان مشخصی که راننده از وسیله نقلیه استفاده نمی کند ، به طور خودکار فعال می شوند.

ایده immobilizer داخلی این است که شما می توانید ماشین را فقط با کلید “خودتان” که به لوازم الکترونیکی ماشین متصل است ، راه اندازی کنید. در غیر این صورت ، شما نمی توانید ماشین را روشن کنید.

بی حرکتی های استاندارد و غیر استاندارد عملکردهای زیر را دارند:

  • محافظت در برابر سرقت از پارکینگ (عملکرد “ایموبیلایزر”) و در حین محافظت از سرقت (عملکرد “Anti HiJack”).
  • سازگاری کامل با وسایل الکترونیکی خودرو (پشتیبانی استاندارد از پروتکل CAN bus).
  • احراز هویت کد PIN برای مالک (ترکیبی از کلید مخفی).
  • بلوک موتور از طریق رله بی سیم

چگونه مشکلات را حل کنیم؟

گاهی اوقات دستگاه ایموبیلایزر حتی برای یک مالک نیز نمی تواند ماشین را روشن کند. در این حالت ، شما باید به تکنسین های خدمات مراجعه کنید. با این حال ، به یاد داشته باشید که تنها پس از نشان دادن تمام اسنادی که ثابت می کند شما مالک اتومبیل هستید ، ایموبیلایزر شما جایگزین می شود.

اگر کلید گم شد ، کد حذف شد ، باید به نوعی از ایموبیلایزر چشم پوشی کنید ، به عنوان مثال عملکردهای آن را غیرفعال کنید تا مانع عملکرد خودرو نشود. برای انجام این کار ، شما باید یک دستگاه الکترونیکی ویژه – شبیه ساز نصب کنید که برنامه های محافظت در برابر سرقت را نادیده می گیرد.

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان کارت هایی با کد PIN به دارندگان برای برنامه ریزی مجدد کلید ایموبیلایزر ارسال نمی کنند. شما باید از طریق یک فروشنده مجاز ، یک کد PIN از سازنده بخواهید. این یک رمز عبور یکبار مصرف است. در نتیجه ، اگر کارتی با کد PIN یا کلید گم کنید ، ممکن است ایده خرید کیت قطعات ایموبیلایزر را در نظر بگیرید.

اگر کد پین ندارید ، تکنسین های خدمات ممکن است ثبت نام اصلی را برای سیستم های بی حرکت از طریق سخت افزار و نرم افزار ویژه رایانه ارائه دهند. همچنین ممکن است در صورت وجود بیش از یک مالک یا صرفاً ذخیره آن ، یک کلید جدید همراه با ایموبیلایزر داخلی و همچنین نسخه های تکراری آن بخواهید.

ممکن است خطاهای نرم افزاری وجود داشته باشد. سپس شما باید برنامه ایموبیلایزر خود را دوباره برنامه ریزی کنید. در چنین شرایطی باید یک کلید جدید “فلش” شود

ایموبیلایزر سیگنالی را که توسط تراشه جدید ارسال می شود به عنوان “خود” درک می کند. این سرویس نام های متفاوتی دارد ، با این وجود ایده هنوز یکسان است: ایجاد هر دو واحد کنترل ایموبیلایزر و کلید جدید. گرچه لازم نیست حتی یک کلید اشتعال باشد. در واقع ، این ممکن است یک fob یا کارت کلیدی باشد که به عنوان یک کلید برای ایموبیلایزر باشد.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
حدیث عباسی
تیر 31, 1400